Stopy - jak być z nimi na dobrej stopie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 16:45
Wraz z nastaniem ciepłych dni coraz chętniej odsłaniamy stopy. Niestety, czasem po kilku zimowych miesiącach chowania ich w skarpetkach i butach nie wyglądają najlepiej. Podpowiadamy, jak je przygotować do sezonu wiosenno-letniego.
Zadbane stopy dają poczucie komfortu i sprawiają, że czujemy się lepiej.
Zadbane stopy dają poczucie komfortu i sprawiają, że czujemy się lepiej. Foto: shutterstock/marina shin

Zadbane stopy gwarantują komfort, poczucie piękna i atrakcyjności na co dzień niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz. Kiedy jednak robi się cieplej, chętniej je odsłaniamy, warto więc, aby były zadbane. Zbiegów pielęgnacyjnych jest mnóstwo, możemy je wykonać w domu, ale też skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Przed wizytą w salonie nie skracaj paznokci

Decydując się na wizytę w salonie kosmetycznych, nie skracajmy paznokci. - My w salonie lubimy takie dłuższe paznokcie. Przede wszystkim dlatego, że możemy obciąć je w zdrowy dla nich sposób. A to oznacza: im prościej, tym lepiej - mówi Anna Łuczak, podolog, kosmetolog. - O ile w przypadku paznokci u rąk możemy nadawać im różne kształty, to w przypadku paznokci u stóp konsekwencja w przycinaniu ich w sposób prosty i równoległy jest bardzo istotna. Zapobiega to problemom z wrastającymi paznokciami.


Pielęgnacja w domu

Jak radzi specjalistka, do pielęgnacji stóp dobrze stosować produkty zawierające mocznik, które nawilżą naskórek. Można także używać preparatów z kwasami, które zahamują procesy pocenia. Skóra na stopach bowiem ma dużo gruczołów łojowych, które odpowiadają za wytwarzanie potu. W większości wypadków jesteśmy sami sobie w stanie z tym poradzić.

Pierwszą zasadą we właściwym utrzymaniu stóp jest niedopuszczanie do tego, żeby skóra na naszych piętach była zrogowaciała. - Jest to przyjazne miejsce dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które w połączeniu z potem będą powodować nieprzyjemny zapach stóp - zauważa gość Czwórki. - Dlatego ważna jest systematyczność w wykonywaniu peelingu i usuwaniu naskórka. Należy to jednak robić bardzo delikatnie, bo gdy usuniemy go zbyt dużo, będzie się go produkowało coraz więcej i możemy dojść do momentu, kiedy sami sobie z nim już nie poradzimy. 

Zobacz także:

Dla zniwelowania przykrej woni stóp możemy stosować produkty zawierające szałwię, która ma silne działanie antybakteryjne. Hamuje ona także pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu stopy mniej się pocą. Także salony oferują wiele zabiegów kosmetycznych i podologicznych, które ograniczają wytwarzanie potu.


Posłuchaj
15:29 Czwórka/Dajesz Radę - stopy pielęgnacja 18.05.2022.mp3 Podolog Anna Łuczak podpowiada, jak zadbać o stopy (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Kolorystyczne trendy 

A co z trendami na ten sezon? - Wiosną i latem pojawiają się wariacje kolorystyczne, malujemy paznokcie na różowo, pastelowo. Modne są odcienie niebieskiego, do mody też wraca wyparty przez ostatnie lata french - opowiada Anna Łuczak. - Można stosować różnego rodzaju efekty, takie jak brokaty, pyłki o efekcie tafli lustra czy płyty złota. Panie coraz częściej decydują się na takie ekstrawagancje.

O pielęgnację stóp coraz bardziej dbają mężczyźni. Jak mówi gość audycji, stanowią oni dużą część klientów gabinetów podologicznych.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Anna Łuczak (podolog, kosmetolog)

Data emisji: 18.05.2022

Godz. emisji: 14.08

aw


Czytaj także

Przepisy na domowe lody - od bananowych po miętowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 17:20
W lodach kupowanych w sklepach, oprócz mleka i owoców najczęściej znajdziemy też cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, substancje spulchniające i inne dodatki, dlatego, jak przekonywała Jolanta Naklicka-Kleser, ten przysmak warto samodzielnie przygotowywać w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć tatuaż? "Nie podążaj za modą"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 15:30
Krótkie rękawy i krótkie spodenki to nie tylko okazja, żeby pokazać piękne nogi i opalone ręce, ale też aby pochwalić się swoim tatuażem. - Taką decyzję powinniśmy przemyśleć, bo pozbycie się tatuażu jest dużo droższe niż jego zrobienie - przypomina Radosław Batoon Sentkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz zostać morsem? "To daje niesamowitą energię"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:00
Czapka, rękawiczki, buty neoprenowe, a przede wszystkim dobra kondycja i dużo odwagi, to właściwie wystarczy, by zostać morsem. - Woda, do której wchodzimy ma 1-2 stopnie Celsjusza - mówi Ewelina Pawlak, która robi to już trzeci sezon.
rozwiń zwiń