Czy złe buty deformują stopy?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 16:40
Nosimy przeróżne obuwie - kobiety na obcasach, baleriny, baletki. Panowie i panie trampki czy klapki. Czy mogą one odpowiadać ze zniekształcenie naszych stóp?
W styczniu najbardziej, bo o 4,3 procent w ujęciu rocznym, spadły ceny obuwia i odzieży.
W styczniu najbardziej, bo o 4,3 procent w ujęciu rocznym, spadły ceny obuwia i odzieży.Foto: Pixabay
cukier shutterstock 1200.jpg
Cukier. Brązowy uzależnia jak biały
Posłuchaj
03:43 _PR4_AAC 2020_06_25-12-37-36.mp3 Źle wyprofilowane buty mogą pogłębić schorzenia stóp (Stacja nauka/Czwórka)
 
Źle wyprofilowane buty mogą pogłębiać schorzenia
Kiedyś uważało się, że szpilki powodują deformację stopy. Jak wyjaśniał ortopeda Michał Konik najczęściej wynika to z genetyki. - Jeśli ktoś w naszej rodzinie cierpiał na podobne zaburzenia, bardzo możliwe, że dadzą o sobie znać w następnych pokoleniach.
Według wielu ortopedów deformacje stóp nie są związane z noszeniem złego obuwia. Warto kupować buty, które pasują do naszej stopy, bo źle wyprofilowane buty mogą pogłębiać schorzenia i prowadzić do uszkodzenia stopy. 
Stopom szkodzą nie tylko szpilki
Problemem dla naszych stóp może być także cienka podeszwa. Przy bardzo cienkiej podeszwie mamy bardzo bliski kontakt stopy z podłożem. Nie zapewniamy też stopie odpowiedniej amortyzacji. Jeżeli mięśnie naszych nóg są dobrze wytrenowane, to one same w naturalny sposób amortyzują naszą stopę. Jeśli mamy kilka nadprogramowych kilogramów ciężar, jaki musi unieść nasza stopa, powoduje do napięcia struktur miękkich w stopie.
Ciężar ciała powinien rozkładać się na całej stopie
W szpilkach przekładamy cały ciężar ciała na przednią część stopy. Kiedy przez kilkanaście godzin dziennie obciążamy kości śródstopia możemy doprowadzić do rozwinięcia się przewlekłych stanów zapalnych. Niektóre zwolenniczki szpilek mogą doprowadzić nawet do deformacji kształtu stopy. Ortopedzi nie zabraniają noszenia szpilek, rekomendują jednak, by nie chodzić w nich przez cały dzień.   

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 12.40

ac/kul

Czytaj także

Czy popijanie leków sokami jest niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:41
Czy lekarstwa należy popijać wyłącznie wodą? W cyklu "Prawda czy mit" sprawdziliśmy, czy można popijać je na przykład sokami bądź herbatą, albo kawą? A może wcale nie trzeba popijać lekarstw?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierzga. Jedz to, co jedzą pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 15:40
Pierzga pszczela jest podstawowym pokarmem pszczół, który owady same wytwarzają sobie wewnątrz ula. Zdaniem ekspertów to jeden z najbardziej wartościowych produktów spożywczych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta sportowców. Czy batoniki proteinowe pomagają?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 14:39
Podobno, gdy dużo trenujemy, batoniki proteinowe potrafią odżywić nasz organizm i mogą być częścią codziennej diety. Czy to prawda? Jakie batoniki wybierać i na co zwracać uwagę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cukier. Brązowy uzależnia jak biały

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 16:30
Pojęcie "cukier" jest bardzo szerokie. Przede wszystkim kojarzy się z białą, krystaliczną substancją, ale może też występować jako jeden z węglowodanów. Jak je rozróżnić?
rozwiń zwiń