Piękne włosy latem. Jak o nie zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 15:50
- Tak samo jak dbamy o nasze ciało, stosując filtry, tak samo powinniśmy dbać o włosy i skórę głowy - mówi trycholog Anna Mackojć w Czwórce. - Wystawione na długotrwałą ekspozycję słoneczną, włosy mogą się zniszczyć, a skóra głowy poparzyć, dlatego należy stosować specjalne preparaty.
Przed wyjściem na słońce warto włosy zabezpieczyć preparatami z filtrami w postaci mgiełek lub sprayu
Przed wyjściem na słońce warto włosy zabezpieczyć preparatami z filtrami w postaci mgiełek lub sprayu Foto: shuterstock/Nevada31S

- Do każdej pory roku powinna być stosowana odpowiednia pielęgnacja. Z pozoru może się wydawać, że latem jest łatwiejsza, bo jest ciepło i jesteśmy na wakacjach, i włosy też by chciały być na wakacjach. Jednak nie jest to dla nich najłatwiejszy czas - tłumaczy specjalistka. - Pielęgnacja musi być adekwatnie dobrana do tego, jaki tryb życia prowadzimy, jak funkcjonujemy i jaka jest pora roku.


Bez nakrycia głowy ani rusz

Na kondycję naszych włosów latem mają wpływ nie tylko pogoda i promieniowanie słoneczne, ale także chlorowana woda w basenie czy słona woda w morzu. - Latem też zadbajmy o nakrycie głowy. Najlepiej, żeby było wykonane z naturalnych materiałów, absolutnie niesyntetycznych - radzi rozmówczyni Marty Hoppe. - Gdy nosimy nakrycia głowy, które nie przepuszczają powietrza, możemy doprowadzić do nadpotliwości, tzw. hiperhydrozy - czyli zbyt dużego wydzielania potu.

Dlatego też ważny jest wybór właściwego szamponu. Dobieramy go zawsze do skóry głowy. W ciepłych krajach, gdzie jest duże nasłonecznienie i jest gorąco, włosy szybciej się przetłuszczają. Warto wtedy zmienić nasz codzienny preparat na silniejszy szampon przeciwłojotokowy. W razie potrzeby w wakacje powinniśmy myć włosy codziennie.


Filtry nie tylko do ciała

Oprócz wakacyjnej pielęgnacji można zadbać o włosy przed wyjazdem. Dzięki wcześniejszemu stosowaniu masek nawilżających nieco je przygotujemy i poprawimy ich kondycję. - Podczas wyjazdu nie zapominajmy o filtrach. Są specjalne preparaty w postaci mgiełek, sprayów, które stosujemy na włosy bez spłukiwania. Dzięki nim włosy nie dość, że ładnie wyglądają i mają połysk, to także będą zabezpieczone - zdradza Anna Mackojć. - Warto stosować te preparaty, tym bardziej że gdy jesteśmy wystawieni na dłuższą ekspozycję słoneczną, możemy poparzyć także skórę głowy. One również nas przed tym chronią. 

Zobacz także: 

Jak więc radzi ekspertka, tak samo jak filtr do ciała, tak samo filtr do włosów powinien być naszym "must have" na wakacjach. - Musimy pamiętać, że jeżeli spalimy skórę głowy, to też możemy uszkodzić strukturę mieszków włosowych i cebulek, co może skutkować po wakacjach wypadaniem włosów, a także problemami przy ich odroście - wyjaśnia gość Czwórki. - To mogą być konsekwencje, które będą bardzo trudne do odwrócenia, albo już czasami nieodwracalne. Warto więc dbać o skórę głowy. Preparaty powinno się nakładać kilka razy dziennie. Przed wejściem do wody dobrze zwilżyć włosy słodką wodą. Tak samo po zakończeniu radosnego pluskania - dobrze wypłukać je zarówno po morskiej, jak i słodkiej wodzie.


Posłuchaj
13:47 Czwórka/Dajesz Radę - włosy lato 29.06.2022.mp3 Jak zadbać o włosy latem, radzi trycholog Anna Mackojć (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Szalej z głową 

W wakacje niektórzy lubią poszaleć z kolorami. Jednak najlepiej zrobić to w salonie fryzjerskim. Samodzielnie farbowanie, zwłaszcza przy braku doświadczenia, może spowodować, że spalimy sobie włosy. Wakacyjny różowy czy zielony wymagają rozjaśniacza, a jego stosowanie przed wyjazdem w ciepłe kraje nie jest wskazane.

- Rozjaśnienie powoduje osłabienie kondycji struktury łodygi włosa i pozbawia go naturalnego pigmentu, który został wypłukany - tłumaczy gość audycji. - Można takie włosy porównać po farbowaniu do słomki, która jest pusta w środku. Łatwo się łamią i są podatne na czynniki zewnętrzne. Kolory mogą też pod wpływem słońca i słonej wody nieco płowieć. Więc nie rekomendowałabym wakacyjnego farbowania. Jeżeli tego nie potrzebujemy, lepiej zadbać o dobrą fryzurę i dobrą kondycję włosów na wakacjach niż o ich kolor.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Anna Mackojć (trycholog)

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 14.05

aw

Czytaj także

Olejowanie ciała. Poranne rytuały dla zdrowia i urody

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 16:30
O kremowaniu czy balsamowaniu ciała słyszał każdy. Olejowanie włosów też jest dość popularne. Ale płukanie ust olejem czy olejowanie ciała to praktyka, którą stosuje niewielu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciałopozytywność. Nie liczy się wygląd, tylko to, jak go interpretujesz

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 19:00
Każdy z nas ma w sobie coś, co jest fajne i co jest przeciętne. Ważne jest jednak nie to, jak wyglądamy, tylko jak ten wygląd interpretujemy - mówi Aleksandra Dejewska - psycholożka i terapeutka zaburzeń odżywania. - Można mieć świadomość mankamentów, ale nie można definiować siebie przez taki "brak".
rozwiń zwiń