Pojawiły się ogniska grypy ptaków. Ekspert: wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 18:42
Jak sama nazwa wskazuje choroba ta dotyczy ptaków, mimo że wirus ją powodujący jest bardzo blisko spokrewniony z innymi, atakującymi ludzi i zwierzęta hodowlane. 
Audio
  • Ekspert: nie ma powodów do obaw. Ogniska ptasiej grypy zawsze są szczegółowo badane (Dajesz radę/Czwórka)
Wirus ptasiej grypy atakuje co raz to nowe fermy drobiu
Wirus ptasiej grypy atakuje co raz to nowe fermy drobiuFoto: PAP/Marcin Bielecki

Śmiertelny dla ptaków, rzadko występuje u człowieka

O pierwszych przypadkach ognisk ptasiej grypy w Polsce usłyszeliśmy w 2007 roku. Wtedy pojawiły się też pierwsze doniesienia, że wirus oprócz dzikiego i hodowlanego ptactwa dotknął także ludzi. Ponownie pojawił się w naszym regionie na przełomie 2016 i 2017 roku. Pod koniec ubiegłego roku usłyszeliśmy o nim ponownie. Ogniska wykryto w hodowlach na Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Możemy wyróżnić dwa rodzaje wirusów określane, jako ptasia grypa. Zaliczają się do nich te z grupy HPAI, H5N1 oraz szczep H5N8.

Ptasia grypa to ogromne straty ekonomiczne

Choć śmiertelny dla ptaków, wirus tylko w szczególnych sytuacjach może zaatakować człowieka. Przenoszony jest przez dzikie zwierzęta oraz w miejscach, w których panują złe warunki sanitarne. Jakie mogą być konsekwencje zarażenia ptactwa tym wirusem?

- Po pierwsze wirus H5N8 powoduje duże straty ekonomiczne. Jeśli pojawi się w gospodarstwie hodowlanym, często liczącym kilkanaście tysięcy sztuk ptaków generuje straty dla hodowcy. Przekłada się to również na straty międzynarodowe, ponieważ w trakcie trwania epidemii eksport drobiu wstrzymany jest do odwołania - tłumaczył prof. Krzysztof Niemczuk z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Wirus atakuje ptaki na przełomie jesieni i zimy

Człowiek może zarazić się poprzez kontakt z chorymi ptakami, ich piórami i odchodami, wodę, oraz powietrze. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z chorym ptakiem? - Podstawowymi objawami są spadek apetytu i pragnienia. U osobników mogą pojawić się także objawy nerwowe jak drgawki, porażenia skrzydeł, czy chwiejny chód. Charakterystyczne dla tej choroby jest też silne zabarwienie grzebienia i biegunka - wyliczał ekspert dodając, że wirus H5N8, który obecnie wykryto w Polsce, nie jest niebezpieczny dla człowieka. 

W audycji zajrzeliśmy także do gospodarstwa, w którym żyje lama i alpaka, czyli zwierzęta wielbłądowate. Martę Iwaszkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zapytaliśmy, jak odróżnić te zwierzęta i sprawdziliśmy, jak żyje im się w Polsce.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Marta Iwaszkiewicz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu); prof. Krzysztof Niemczuk (Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach)

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja "Spring alive". Na skrzydłach wiosny

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:53
To europejska akcja, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do obserwowania ptasich zwiastunów wiosny oraz zapisywania obserwacji na specjalnej platformie internetowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie ptaków egzotycznych w wielkim mieście. "Dobrostan jest najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 10:54
Na ptaki patrzymy zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Amadyny wspaniałe, zeberki, mewki japońskie, słowiki chińskie, czy przeróżne papugi - obecnie stanowią one dla nas towarzyszy i przyjaciół, a nie wyłącznie "elementy hodowli". Jak o nie mądrze dbać? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egzotyczne ptaki w zamknięciu. "Brakuje nam wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 18:14
Wyszły z mody delfinaria i cyrki, za to coraz większą popularnością cieszą się papugarnie. Według pracowników tych miejsc egzotyczne ptaki przeżywają tam horror.
rozwiń zwiń