Lunch do szkoły i do pracy: wrapy, omlety i micha rozmaitości

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 18:00
W wakacje, kiedy mamy więcej wolnego czasu, łatwiej nam zadbać o dobrze zbilansowane posiłki. Sytuacja zmienia się, gdy wracamy do pracy, szkoły i na uczelnię. Kiedy przyciśnie nas głód, warto mieć pod ręką coś do zjedzenia, ale kanapka z bufetu albo batonik z automatu to nie są najlepsze rozwiązania.
Poke bowl - z Hawajów na polskie stoły
Poke bowl - z Hawajów na polskie stołyFoto: Elena Veselova/Shutterstock.com

Wrap - alternatywa dla kanapki

- W kanapkach nie ma nic złego, ale jest sporo nudnego - śmieje się dietetyczka Magda Jarzynka-Jendrzejewska. - Dlatego jako alternatywę dla "bułki z czymś" polecam wrapy. Można je zrobić w tortilli, można w omlecie. Fajnie też smakują w wersji "fresh spring-rolls", czyli w papierze ryżowym, w który zawijamy świeże warzywa. Taka przekąska spełnią swoją "kanapkową" rolę: można wziąć ją do ręki i zjeść w "biegu", choć oczywiście wszyscy wiemy, że taka konsumpcja nie jest dobra dla naszego organizmu.  

Micha rozmaitości

Regularne i dobrze zbilansowane posiłki mają istotny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i koncentrację. Tymczasem wielu z nas wciąż z trudnością przychodzi wypracowanie dobrych nawyków, jeśli chodzi o dietę. Mamy problem ze stworzeniem dobrze zbilansowanej i zdrowej diety we własnych  domach - tym bardziej problematyczne staje się zabieranie odżywczych produktów do pracy, szkoły czy na uczelnię. - Dobrym rozwiązaniem jest "micha rozmaitości", czyli klasyczny hawajski "bowl" w polskiej wersji językowej. To wariacja na temat sałatki, w której pojedynczo układamy wszystkie składniki i komponujemy je na różne sposoby - tłumaczy autorka książki "Lunchbox. Zdrowe i smaczne posiłki do pracy”.

- Żeby micha była dobrze zbilansowana, powinny się w niej znaleźć węglowodany, czyli na przykład kasze, pieczone bataty, albo ziemniaki. Do tego coś z surowych warzyw, ze szczególnym uwzględnieniem tych liściastych oraz pomidory, ogórki, papryka, najlepiej to, co jest w danym sezonie. Warto też zadbać o zdrowe tłuszcze: pestki, orzechy albo fajny jakościowo dressing. I dobrze by było gdyby w zestawie znalazło się też jakieś żródło białka: kawałek mięsa z obiadu dzień wcześniej, ryba pieczona lub wędzona, jajko na twardo albo - w wersji wegańskiej - rośliny strączkowe. I tak otrzymujemy pełnowartościowy posiłek, który może stać się naszym obiadem - dodaje ekspertka. 

Zobacz także:

Lunch w boxie lub w słoiku

A kiedy posiłek będzie już gotowy, trzeba go tylko spakować. - Warto zainwestować w dobry jakościowo lunchbox, który jest przeznaczony do żywności, czyli w razie konieczności będzie go można podgrzać, będzie odporny na wysokie i niski temperatury i nie będzie przeciekał, co jest bardzo istotne. To nie jest pojemnik "na raz". Ma nam służyć na dłużej i spełniać swoją rolę. - przekonuje rozmówczyni Marty Hoppe. - Przydaje się też kubek termiczny, w którym można "przechowywać" koktajle i zupy. Ale jeśli nie posiadamy takiego sprzętu, zawsze możemy sięgnąć po stary i dobry słoik. On też może pełnić rolę lunchboxu i świetnie sprawdzi się do kaszotta czy różnego rodzaju makaronów. 

Posłuchaj
16:45 CZWÓRKA Dajesz rade - lunchbox 07.09.2022.mp3 Jak przygotować smaczny i zdrowy posiłek do szkoły lub do pracy? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Magda Jarzynka-Jendrzejewska (autorka książki "Lunchbox. Zdrowe i smaczne posiłki do pracy")

Data emisji: 07.09.2022

Godz. emisji: 14.06

kul

Czytaj także

Matcha. Jak smakuje japońska zielona herbata?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 12:20
Matcha to zielona herbata o intensywnym aromacie i smaku, która ma sprzyjać poprawie koncentracji czy redukcji tkanki tłuszczowej. - Jeśli pracujemy intensywnie, warto ją pić nawet codziennie - tłumaczył bloger Rafał Przybylok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Normalny czy z mięsem? Rewolucja w "fast foodzie"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 19:00
Co prawda kanapka z mięsem roślinnym nie brzmi tak atrakcyjnie jak soczysty burger, ale prawdą jest, że coraz więcej popularnych sieciówek typu fast food wprowadza do menu alternatywę dla dań z mięsem.
rozwiń zwiń