Normalny czy z mięsem? Rewolucja w "fast foodzie"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 19:00
Co prawda kanapka z mięsem roślinnym nie brzmi tak atrakcyjnie jak soczysty burger, ale prawdą jest, że coraz więcej popularnych sieciówek typu fast food wprowadza do menu alternatywę dla dań z mięsem.
Wegańskie burgery to jeden z najczęściej spotykanych odpowiedników mięsnej kuchni
Wegańskie burgery to jeden z najczęściej spotykanych odpowiedników mięsnej kuchniFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Seitan albo uwodnione teksturowo białko soi nadal brzmią zagadkowo, ale można już je spotkać w karcie dań barów i restauracji. Wprowadzanie zamienników mięsa to odpowiedź na zapotrzebowanie klientów, bo już ponad 40 proc. z nas rezygnuje lub ogranicza jego spożycie. Zdaniem prowadzącego blog "Dziennikarz dla klimatu" Szymona Bujalskiego świetnie udowadnia to przykład Austrii. - W jednej z "fastfoodowych" sieci wprowadzono burgera roślinnego jako podstawę całego menu i jeśli ktoś ma ochotę na taką kanapkę, ale z mięsem, musi to wyraźnie zaznaczyć - mówi bloger. Odważny pomysł spotkał się z mieszanymi reakcjami zamawiających, którzy przy okienku słyszeli pytanie "normalny czy z mięsem?".

Takie zmiany mają swoich przeciwników, zwłaszcza wśród klientów przyzwyczajonych do tego, że hamburger musi być z mięsem. Dużo większy sukces na tym polu odnieśli Belgowie. W ich kraju już co trzecia sprzedawana kanapka jest bezmięsna, a w niektórych lokalizacjach - nawet co druga. W Polsce nadal burger z mięsem jest tańszy od wegetariańskiego. Jeśli to się zmieni, być może chętniej będziemy korzystać z opcji roślinnej. - Takie myślenie powinno nam przyświecać przy różnych działaniach związanych z ekologią. Im tańsze będą produkty bezmięsne, tym łatwiej będzie się nam zdecydować na ich zakup - podkreśla rozmówca Szymona Majchrzaka. 

Zobacz także:

Pierwsze "fast foody", w którym serwuje się tylko roślinne burgery pojawiły się już m.in. w Londynie i w Wiedniu. Natomiast amerykański start-up Eat Just, który promuje roślinne alternatywy dla zwierzęcego białka, w 2020 roku otrzymał zgodę Agencji ds. Żywności w Singapurze na sprzedaż swoich produktów na tamtejszym rynku. Dzięki temu w singapurskich restauracjach można zjeść mięso z kurczaka, które nie pochodzi z uboju zwierząt. 

Posłuchaj
03:22 CZWÓRKA Czat Czwórki - vegeburger 30.08.2022.mp3 Czy roślinne burgery to przyszłość "fast foodu"? (Czat Czwóri/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 30.08.2022

Godzina emisji: 16.45

kul

Czytaj także

Więcej warzyw, mniej mięsa. Czy organizm będzie ci wdzięczny?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 11:00
Dyskusja na temat tego, czy jeść mięso, czy nie, trwa od dawna i każda ze stron dysponuje własnymi argumentami. Ostatnio mocny atut wegetarianom dostarczyli naukowcy z Uniwersytetu Glasgow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie rośliny w jesiennym menu: grzyby, żołędzie i pokrzywa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 14:00
Marmolada z dzikiej forsycji, pokrzywowe kluseczki albo chleb na liściach łopianu - to wszystko możemy sami przygotować w domu, o czym w książce "Smak dzikich roślin" przekonuje Patrycja Machałek. 
rozwiń zwiń