Karmnik - miejsce ekscesów i ptasich skandali

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 18:20
Dokarmianie ptaków to czynność, jaką niektórzy z nas wykonują niemal automatycznie. Kiedy tylko temperatury spadną poniżej zera, przed domami czy na balkonach niemal od razu pojawiają się "stołówki dla ptaków".
Zimą sikorki to stałe bywalczynie ptasich stołówek
Zimą sikorki to stałe bywalczynie "ptasich stołówek"Foto: shutterstock/Artush

Jedzenie musi być świeże i bez "dopalaczy" smaku

Zimą dokarmiamy ptaki, aby łatwiej było im przetrwać czas mniejszej dostępności pożywienia. Zaczynamy zwykle z pierwszym śniegiem, a kontynuujemy - regularnie - do końca zimy, do pierwszych roztopów. Systematyczność jest bardzo ważna, bo ptaki przyzwyczajają się do tego, że będą miały pożywienie, więc liczą na nas. Przylatują z nadzieją, że się najedzą i będą miały energię, by zimą się ogrzać. Warto także pamiętać, by odpowiednio często i regularnie sprzątać karmniki, by pożywienie było świeże i niezabrudzone. - Zachęcam, by dokarmiać słonecznikiem, najlepiej łuskanym, bo to najbardziej uniwersalny pokarm, nawet dla ptaków, które na co dzień niechętnie takie ziarna zjadają - mówi Jacek Karczewski, pisarz, "ptasiarz" i przyrodnik. - Słonecznik jest suchy, łatwo się go przechowuje, a jego bilans kaloryczny jest bardzo korzystny dla ptaków. Do karmika można też wsypywać tłuczone orzechy włoskie lub laskowe. Czasami można dać połówkę jabłka lub gruszki, podgotowaną kukurydzę albo ryż. Trzeba jednak pamiętać, że jedzenie musi być świeże, zdrowe i bez przypraw, konserwantów i poprawiaczy smaku. 

Dokarmianie lepsze niż scrollowanie 

Większość ptaków, która zostaje u nas na zimę, jest dobrze przystosowana do trudnych warunków, a im łagodniejsza zima, tym ptakom łatwiej. Gdy odnajdą przygotowany karmnik, często zlatują tam całymi stadami. To bez wątpienia wielkie wydarzenie w ptasim świecie. Wielu lubi to obserwować. - Dokarmianie ptaków jest lepsze niż oglądanie telewizji, granie na komputerze czy "przewijanie" internetu - przekonuje rozmówca Kacpra Kowalczyka. - Wiemy, że kontakt z przyrodą uczy nas empatii i kreatywnego myślenia. Pozwala nam odpocząć, zresetować się i poczuć lepiej.


Zima to ciężki okres dla ptaków, bez pomocy człowieka niedoświadczone, osłabione czy starsze ptaki mają niewielkie szanse na przetrwanie mrozów. Zima to ciężki okres dla ptaków, bez pomocy człowieka niedoświadczone, osłabione czy starsze ptaki mają niewielkie szanse na przetrwanie mrozów.

Zobacz też:

Sikora bogatka i modraszka. Jak je odróżnić przy karmniku? | Jestem na pTAK!

"Jesteśmy to winni ptakom"

Ptaki przez setki i tysiące lat świetnie radziły sobie bez naszej pomocy, ale to dlatego, że żyły w zupełnie innych warunkach, niż ma to miejsce dzisiaj. Nagle, w związku z obecnością człowieka, w miejscach, w których bytowały, nie ma już niczego, co mogłyby zjeść. Zamiast roślinności pojawił się beton i trawnik spryskany chemią. - To coraz częstszy problem, bo miasta rozwijają się bardzo szybko, właściwie najszybciej w historii świata, na naszych oczach dzieje się rewolucja i wsie są wchłaniane przez aglomeracje - tłumaczy Jacek Karczewski. - Więc tak, powinniśmy dokarmiać ptaki, bo jesteśmy im to winni.

Posłuchaj
11:36 CZWÓRKA Dajesz rade - ptaki 06.02.2023.mp3 Jak i czym dokarmiać ptaki? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Jacek Karczewski (pisarz, "ptasiarz" i przyrodnik ze stowarzyszenia "Jestem na pTAK!")

Data emisji: 06.02.2023

Godzina emisji: 14.23

kul


Czytaj także

Sierść zwierzaka zimą. Jak o nie zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 18:51
Brzydkie, zaniedbane, czy wręcz brudne futerko może być przyczyną wystąpienia przeróżnych chorób, bądź ich oznaką. - Sierść wymaga specjalnej pielęgnacji, bo stanowi barierę między zwierzęciem, a środowiskiem zewnętrznym - tłumaczyła Kinga Biernacka-Stefańska, groomer, prowadząca psi salon pielęgnacji dla psów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 18:30
O tym, jak pomóc zwierzęciu w stanie nagłym, jako społeczeństwo wiemy niewiele. Tymczasem pierwsza pomoc przedweterynaryjna, podobnie jak w przypadku ludzi, to zespół czynności, które mają za zadanie przywrócić akcję serca i mózgu.
rozwiń zwiń