X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pobyt z zakładzie poprawczym to "łatka" na całe życie?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:04
Magda do zakładu poprawczego trafiła za współudział w pobiciu, Ania za kilka pobić i groźby karalne. Alina Pasierbińska, psycholog zakładu, zwraca uwagę, że coraz więcej dziewcząt trafia do nich za czyny o charakterze agresji. 
Audio
  • Goście "Strefy Prywatnej" opowiadają o życiu w zakładzie poprawczym i po nim (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Zakład poprawczy jest placówką resocjalizacyjną dla młodzieży od 13 do 21 roku życia, która dopuściła się czynu karalnego. Ale nie tylko - zakład też wychowuje i przygotowuje do zawodu, pomaga wyjść na prostą.

Magda już opuściła zakład, Ania czeka na to do czerwca. Obie trafiły tam za czyny, których dokonały po to, by zaimponować kolegom, by zdobyć uznanie w grupie. - Myślałam, że to, co zrobiłam się nie wyda. Ale po tygodniu zapukała do mnie policja i trafiłam na izbę dziecka. Dostaliśmy wyroki - ja zakład poprawczy - przywołuje wspomnienia Magda. 

Do zakładu poprawczego nikt nie przyjeżdża z własnej woli, dziewczęta są przywożone. Nie mają zaufania do dorosłych, często są tam umieszczane wbrew swej woli i traktują nas jak wrogów, póki nas nie poznają Alina Pasierbińska

Alina Pasierbińska potwierdza, to, o czym mówią badania NIK z 2018 roku, do schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych coraz mniej trafia dziewczyn skazanych za kradzieże, a częściej mówi się o groźbach karalnych czy agresji bezpośredniej. - Nasza placówka to schronisko i zakład poprawczy - mówi psycholożka z Falenicy. - W schronisku przebywają wychowanki do czasu decyzji sądu, określenia zakresu czynu karalnego i wyznaczenia wyroku, a zakładzie są wychowanki już z wyrokiem sądu o umieszczeniu w zakładzie - wyjaśnia.

Anna i Magda wspominają przypadki przemocy i brak zainteresowania w domach rodzinnych. Magda zdradza, jak ułożyło się jej życie po opuszczeniu zakładu. Opowiada co było dla niej najtrudniejsze. Zdradza, po co dziś dzwoni do swych dawnych opiekunów. 

Jak wygląda zwykły dzień w zakładzie poprawczym? Czym jest resocjalizacja? Czy pobyt w zakładzie poprawczym "ciągnie się" za podopiecznymi? Co zostaje w naszych dokumentach? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Alina Pasierbińska (psycholog, Schronisko dla Nieletnich i Zakład Poprawczego w Falenicy) Ania(podopieczna placówki), Magda (była podopieczna placówki)  

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 20.08

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Polacy akceptują bicie dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 19:23
- Wielu ludzi po prostu nie lubi swoich dzieci. Traktują je w kategorii posiadania: mam samochód, dom i dziecko. Dlatego nie budują bliskich relacji z tymi dziećmi - tłumaczy psycholog Agnieszka Robak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyberprzemoc rani nastolatków i nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 11:36
- Cyberprzemoc to zjawisko coraz bardziej powszechne - mówi Tytus Koweszko, psycholog. - Zdarza się, że osoby, które przychodzą na terapię zgłaszają doświadczenia z tego typu przemocą. To często nie jest pierwszą przyczyną, z którą przychodzą, ale pojawia się i stanowi dotkliwą i bolesną traumę, którą w sobie noszą - dodaje. 
rozwiń zwiń