X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Poniemieckie". Karolina Kuszyk o historii zaklętej w przedmiotach

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 10:48
- "Poniemieckie" to termin ukuty tuż po wojnie na określenie mienia niemieckiego, które przeszło na własność państwa polskiego tuż po wojnie - tłumaczyła autorka książki. - Mogły być nie tylko budynki, majątki, ale także cała tkanka miejska, architektura, układ przestrzenny, ale również to, co było pod ziemią - skarby, które Niemcy zakopywali opuszczając swoje domostwa.
Audio
  • O swojej książce "Poniemieckie" opowiada Karolina Kuszczyk (Faktofonia/Czwórka)
Okładka książki Poniemieckie
Okładka książki "Poniemieckie"Foto: mat. pras.

fale 1200.jpg
Marcin Wróbel: każda historia wymaga znalezienia odpowiedniego języka

"Poniemieckie" to opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk w swojej książce tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów. - Bezpośrednio po wojnie Polacy wchodzili do tych domów i w wielu przypadkach musieli przeprowadzić wewnętrzną walkę, by dom, który dotychczas należał do wroga, stał się ich domem. W kolejnym pokoleniu - moich rodziców, to nie stanowiło już takiego problemu, przynajmniej w warstwie świadomej. Dopiero trzecie pokolenie, nasze, odzyskuje te przedmioty, daje im życie na nowo. te przedmioty są dla nas "vintage" i "retro", są piękne i ciekawe, a to cała masa rzeczy, którymi się do dziś otaczamy, i które do dziś są w naszym posiadaniu. To takie "ikony poniemieckiego": buteleczki, słoiki, solniczki, porcelana, a nawet meble.

ZOBACZ TAKŻE "Donikąd" O podróży w głąb Rosji >>>

Karolina Kuszyk wspominała w Czwórce także swoje dzieciństwo, spędzone w Legnicy - czas, w którym budziła się w niej ciekawość historyczna. - "Poniemieckie" było dla mnie zawsze czymś tajemniczym i niezdefiniowanym. Dorastałam w PRL-u, kiedy niezbyt chętnie mówiło się na ten temat. Czułam więc i dostrzegałam atmosferę niedopowiedzenia - tłumaczyła rozmówczyni Dominiki Klimek. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której m.in. o zbliżającym się spotkaniu autorskim z Adamem Robińskim, który napisał książkę "Kiczery. Podróż przez Bieszczady", a także z innymi autorami książek non fiction, które niebawem ukażą się na rynku. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Karolina Kuszyk (autorka książki "Poniemieckie")

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 16.09

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dorota Kania: fortuny tworzyły się i przechodziły z okresu PRL do III RP

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 13:33
Jakie są korzenie biznesu III RP? Czy przedsiębiorcy zajmujący czołowe pozycje w rankingach budowali swój biznes na zdrowych podstawach czy wykorzystywali kontakty ze służbami specjalnymi? Na początku czerwca swoją premierą miała książka "Resortowe dzieci: Biznes", której współautorka Dorota Kania była gościem w audycji "Pora na kulturę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Shaun Bythell - "Pamiętnik księgarza"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:45
Shaun Bythell jest antykwariuszem i księgarzem nie tylko z wykształcenia ale i z zamiłowania. Prowadzi jeden z największych antykwariatów w Szkocji. Jego książka ukazała się już w 23 europejskich krajach.
rozwiń zwiń