Yarn bombing. Wydziergaj swoje miasto

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 07:00
Wiele wskazuje, że ta forma ozdabiania przestrzeni wywodzi się z Teksasu, gdzie w ten właśnie sposób pozbywano się resztek włóczek czy niedokończonych projektów. Jak yarn bombing wygląda w Polsce?
Yarn bombing w Słowenii.
Yarn bombing w Słowenii. Foto: Kendo Nice/Shutterstock.com

Yarn bombing to dekorowanie przestrzeni publicznej za pomocą kolorowych elementów wykonanych na drutach bądź szydełku. Jest to rodzaj sztuki ulicznej, która polega na otulaniu pewnych elementów infrastruktury włóczką. Ze Stanów Zjednoczonych ta moda szybko przeniosła się do Europy, a ludzie, którzy to robią, przyznają, że chcą „ocieplić” wygląd przestrzeni publicznej, sprawić by wyglądała ona przytulniej, ciekawiej i weselej. W warszawie yarn bombingiem zajmuje się m.in. Małgorzata Klimiuk, która w szydełkowe stroje "ubrała" słupki drogowe przy jednej z ulic. Artysta będzie gościem audycji.

Zajrzymy także do Urzędu Miejskiego w Gdyni. Prezydentka Gdańska chce, żeby każdy w urzędzie czuł się akceptowany, dlatego od 1 sierpnia wprowadziła możliwość używania feminatywów. W naszym studiu pojawi się też Kuba Żary z Wrocławskiego Instytutu Kultury i zaprosi na 11.odsłonę Europejskiej Nocy Literatury, która odbędzie się pod hasłem "Temat Rzeka". 

W cyklu „Na talerzu” pojawi się gazpacho - pyszny i orzeźwiający chłodnik, który powstaje z surowych pomidorów i innych warzyw z dodatkiem oliwy i białego pieczywa. Przepis ten idealnie sprawdzi się jako zdrowy i smaczny posiłek na co dzień - zwłaszcza latem. W każdym hiszpańskim domu smak gazpacho może być inny. Jedni wciąż dodają chleb, inni całkowicie z niego zrezygnowali, niektóre gospodynie obierają pomidory ze skórki i pozbawiają pestek, inne przeciwnie. Zdarza się, że do gazpacho dodawane jest mięso, a nawet arbuz czy wiśnie. - W odróżnieniu od polskiego chłodnika, gazpacho będzie smakować tym, którzy nie jedzą nabiału. To także jedna z ulubionych potraw hiszpańskich wegan - mówiła w Czwórce Maria Najgrodzka. 

***

Na audycję "Najlepszy Dzień Tygodnia" - w piątek (19.08) o godz. 7.00 - zaprasza Szymon Jaworski

kul

Czytaj także

Pesto eggs - jak przyrządzić je samodzielnie w domu?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 09:25
Zdradzimy, jak samodzielnie przygotować w domu jajka typu "pesto eggs" od Amy Wilichowski, ale zajrzymy też za kulisy teledysku do utworu "Szaman" Niemego Kina. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulinarny hit z TikToka: jajka typu "pesto eggs"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 13:40
Amy Wilichowski jest dietetyczką i blogerką z Bostonu oraz kulinarną gwiazdą TikToka. Wszystko za sprawą "pesto egg", czyli przepisu na smaczne śniadanie. 
rozwiń zwiń