Medytacja - sposób na oczyszczenie głowy i minimalizowanie stresu

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2025 18:06
W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem rzeczywistości. Dotyka praktycznie wszystkich, na dodatek w bardzo różnych momentach dnia. Jak przekonuje Magdalena Chorzewska, gościni Czwórki, sposobów na redukcję stresu jest dużo - zaczynając od ćwiczeń oddechowych, przez napinanie i rozluźnianie mięśni, kończąc na różnych formach medytacji.
Medytacja pomaga minimalizować skutki przebodźcowania
Medytacja pomaga minimalizować skutki przebodźcowaniaFoto: Shutterstock

- Właściwie każde pokolenie, które aktualnie żyje, jest narażone na mikro- i makrostresy. Jak sobie tak wyobrażam pacjentów, którzy się do mnie zgłaszają, to właśnie część z nich przychodzi z takimi małymi rzeczami, które w kumulacji powodują duży stres i napięcie - opowiada Magdalena Chorzewska, psycholożka, terapeutka poznawczo-behawioralna.


Posłuchaj "Audycji sportowej" o radzeniu sobie z nadmiernym stresem


Życie w mikrostresie

- Rzeczywiście żyjemy w dosyć trudnych, niepewnych czasach. Trochę nie wiadomo, co będzie za jakiś czas - mówi gościni Czwórki. Co więcej, Chorzewska przekonuje także, że nie ma etapu życia, który jest zdecydowanie mniej stresujący od innych, gdyż zawsze są wyzwania, zmienia się tylko ich treść.

Dużym zagrożeniem dla zdrowia psychicznego są mikrostresy. To z pozoru błahe sprawy, na przykład nadmiar rzeczy do zrobienia. Co istotne, mikrostresy się kumulują, powodując coraz większe napięcie.

- Bardzo ważne, żeby na co dzień sobie "czyścić" przestrzeń i mieć świadomość, że mikrostresy nas dotykają. Mogą wynikać nie tylko z nadmiaru obowiązków, lecz także z przebodźcowania - hałasem w mieście, tłumem ludzi wokół nas czy ciągłym natłokiem spraw do załatwienia. To wszystko generuje stres - wyjaśnia Magdalena Chorzewska.



Redukcja stresu

Sposobów na odprężenie i zminimalizowanie napięcia jest dużo. Zostały opracowane ćwiczenia relaksacyjne, jak na przykład trening Schultza, Lazarusa czy Jacobsona. Techniki są różne; mogą polegać na kontroli oddechu, na napinaniu i rozluźnianiu mięśni albo na skupianiu się na sygnałach, które wysyła ciało. Wszystkie łączy jedno - redukują stres i napięcie psychiczne.

- Żeby w ogóle wejść w jakiekolwiek metody relaksacyjne, to trzeba się wyciszyć. Zazwyczaj trzeba się skupić na oddechu, zrobić długi wdech, jeszcze dłuższy wydech - wyjaśnia rozmówczyni Kariny Terzoni.


Medytacja

Wszystkim zdeterminowanym Magdalena Chorzewska poleca medytację. Tak jak w poprzednich sposobach, najważniejszym celem jest skupienie się na sobie, odczuwanie sygnałów wysyłanych przez ciało, a także dotlenienie organizmu.

Na początku próba wyciszenia się i oczyszczenia głowy z myśli może być wymagająca. - To jest bardzo normalne i naturalne, że my mamy ciąg różnych myśli podczas dnia - mówi psycholożka. - Każdy, kto zaczyna medytować, ma w głowie mnóstwo myśli. To nie jest tak, że nagle medytujemy i mamy ciszę w głowie - dodaje.



- Musimy się nauczyć być trochę w dyskomforcie z tymi myślami - twierdzi gościni "Audycji sportowej". Wszystkie negatywne myśli, które mogą pojawić się podczas medytacji, zazwyczaj wiążą się z lękiem spowodowanym utratą kontroli i brakiem możliwości reakcji właśnie podczas prób wyciszenia. 

***

Tytuł audycji: Audycja sportowa

Prowadzi: Karina Terzoni

Gościni: Magdalena Chorzewska (psycholożka, terapeutka poznawczo-behawioralna)

Data emisji: 25.04.2025

Godzina emisji: 14.14

kajz/k

Czytaj także

Stresujesz się? Świadome oddychanie i medytacja mogą ci pomóc

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 14:22
Joanna Budzis, która jest utytułowanym sportowcem, a jednocześnie psychologiem sportu, podkreślała, że w redukcji lęku warto postawić na świadome oddychanie, bycie "tu i teraz", a także właściwą profilaktykę. - Jeśli przed nami największe wyzwania, starty w najbardziej prestiżowych zawodach, to stres buduje się już przez kilka tygodni wcześniej - tłumaczyła ekspert. - To samo można zastosować w codziennym życiu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odpoczywać? "Przede wszystkim efektywnie, a nie efektownie"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 12:30
- Żyć naprawdę to znaczy żyć offline. I tylko tak można też odpoczywać. Poszukajmy dla siebie odpowiedniej aktywności i zredukujmy liczbę aplikacji do tych, które są nam potrzebne. To jest przepis na relaks - mówi psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz. 
rozwiń zwiń