"Egzamin na wszelki wypadek". Po co nam dziś matura?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 19:30
Kiedyś świadectwo dojrzałości, dziś "egzamin na wszelki wypadek". - O maturze myślą ci, którzy wybierają się na studia. Jeśli ktoś nie ma tego w planach, egzamin wydaje się zbędny - mówi Katarzyna Kucharska z siewie.edu.pl. - Ale nasze widzimisię zmienia się na przestrzeni lat, dlatego zachęcam, żeby jednak do matury przystąpić.
Matury 2024 odbędą się wdniach 7-25 maja
Matury 2024 odbędą się w dniach 7-25 majaFoto: Chinnapong/Shutterstock
  • Pokolenie Z ma inne podejście do matury niż rodzice.
  • Nieprzystąpienie do egzaminu dojrzałości nie jest dla nich obciachem.
  • - Namawiam jednak, żeby maturę zdać i mieć to z głowy. W razie gdybyśmy w przyszłości zmienili plany życiowe - mówi polonistka Katarzyna Kucharska. 
  • Matury 2024 odbędą się w dniach 7-25 maja.

- Najlepiej maturę zdać od razu po skończeniu szkoły, bo potem, w dorosłym życiu, trudniej się do tego zabrać. Pracowałam z 30- i 40-latkami, którzy postanowili do tego egzaminu przystąpić, i z całą pewnością mogę powiedzieć, że w tym wieku mózg nie jest już taki plastyczny jak wcześniej - mówi polonistka i aktorka Katarzyna Kucharska.    

Matura nie gwarantuje dobrej pracy

Nie zmienia to jednak faktu, że matura utraciła dawną rangę. Jest niezbędna, żeby dostać  się na studia, ale często nie jest potrzebna, by mieć dobrą pracę.

- W zawodach, które dopiero raczkują, bardziej od świadectwa dojrzałości czy dyplomu ze studiów, liczą się skuteczność i doświadczenie. Dotyczy to między innymi branży związanej z mediami i z komunikacją w social mediach. Tutaj raczej nikt nie pyta o wykształcenie, tylko o wyniki - mówi gościni Czwórki. - Żeby prowadzić konto na TikToku, niekoniecznie potrzebna jest wiedza o rycerzu Rolandzie, bardziej liczy się umiejętność robienia zasięgów.

Posłuchaj
20:43 CZWÓRKA Czworka do piatej - matura 22.04.2024.mp3 Matura - co daje nam dziś egzamin dojrzałości? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Brak matury to nie "obciach"

- Myślę, że dla przedstawicieli Gen Z brak matury to nie jest obciach. Oni mają duży margines przyzwolenia dla dokonywania własnych wyborów. A dla części z nich przystąpienie do egzaminu dojrzałości jest wynikiem presji rodziców, a nie wolnej woli - dodaje rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Młodzi ludzie stawiają teraz na samorozwój, na podróże, na dorywczą pracę, którą mogą podjąć w różnych miejscach na świecie. Na doświadczanie i przeżywanie, a nie teoretyzowanie.  

A może jednak matura ma sens?

Z całą pewnością jednak matura przydaje się, i to na wielu płaszczyznach - uczy czytania ze zrozumieniem, układania wypowiedzi, argumentacji, logicznego myślenia oraz myślenia przyczynowo-skutkowego.

- Przede wszystkim zachęcam do kształtowania umiejętności czytania ze zrozumieniem, bo to się naprawdę przydaje w życiu. Wiedza wyuczona, pamięciowa, w dobie internetu nie jest aż tak bardzo konieczna, natomiast czytanie ze zrozumieniem ma kolosalne znaczenie, bo pomaga zrozumieć otaczający nas świat - wyjaśnia ekspertka.

- W ubiegłym roku, kiedy weszła matura w formule 2023, razem z partnerem postanowiliśmy rozwiązać arkusz z biologii. Mimo że skończył ogrodnictwo i z przedmiotem był za pan brat, gorzej poradził sobie z odpowiedziami niż ja. Bo odpowiadając, za dużo rzeczy starał się sobie przypomnieć. Ja natomiast czytałam tekst zadania i odpowiadałam na pytania, które tekstu dotyczyły. Bez kombinowania - tłumaczy.

Sprawdź też:

Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

W tym roku egzamin maturalny odbędzie się w tej samej formule co w ubiegłym roku. Na poziomie podstawowym z języka polskiego będzie składał się z trzech części:

  • język w użyciu (czytanie ze zrozumieniem)
  • test historyczno-literacki (pytania o lekturę i o epoki)
  • wypracowanie 

- Co prawda test obejmuje wszystkie epoki, ale do części z nich jest tylko jedno pytanie. Dlatego namawiam, żeby dokładnie przerobić romantyzm, pozytywizm i Młodą Polskę. Bo właśnie za te trzy epoki można zgarnąć największą liczbę punktów - dodaje Katarzyna Kucharska. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Katarzyna Kucharska (siewie.edu.pl, polonistka i aktorka)

Data emisji: 22.04.2024

Godzina emisji: 14.15

kul/wmkor

Czytaj także

Studia za granicą. "Nie tylko dla wybranych"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 20:30
- Studia za granicą nie są tylko dla wybranych. Uczyłem się w Wielkiej Brytanii i wróciłem do Polski, bo ten kraj wydaje mi się dużo fajniejszy - mówi Stefan Ravensdale i tłumaczy, jakie są plus i minusy zagranicznej edukacji. 
rozwiń zwiń