Studia za granicą. "Nie tylko dla wybranych"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 20:30
- Studia za granicą nie są tylko dla wybranych. Uczyłem się w Wielkiej Brytanii i wróciłem do Polski, bo ten kraj wydaje mi się dużo fajniejszy - mówi Stefan Ravensdale i tłumaczy, jakie są plus i minusy zagranicznej edukacji. 
Z roku na rok coraz więcej ludzi z Polski aplikuje na kierunki ekonomiczne. Coraz większą popularnością cieszą się także IT i computer science.
Z roku na rok coraz więcej ludzi z Polski aplikuje na kierunki ekonomiczne. Coraz większą popularnością cieszą się także IT i computer science. Foto: fongbeerredhot/Shutterstock.com
  • Stefan Ravensdale studiował w Wielkiej Brytanii, a teraz doradza maturzystom, którzy marzą o zagranicznych studiach. 
  • Tłumaczy, że dzięki programom wsparcia studia za granicą są dostępne dla wszystkich. 
  • Polacy najchętniej wybierają kierunki związane z ekonomią. 
  • Coraz większą popularnością cieszą się także IT i computer science.

Czas na zwieranie znajomości i rozpoczęcie kariery

- Studia, do których w pewnym sensie przymusił mnie tato pół-Anglik, to był bez wątpienia najlepszy czas, jaki mi się jak dotąd przydarzył. Zarówno towarzysko, jak i zawodowo. To był super krok do kariery - przyznaje Stefan Ravensdale, który dziś zajmuje się doradztwem edukacyjnym.

Jak aplikować?

Wśród najczęściej wymienianych przez rodziców obaw związanych z wyjazdem na zagraniczne studia są: czy nasze dziecko da sobie radę (co jest domeną rodziców) oraz czy będzie nas na to stać. - Przy obecnym systemie wsparcia i pomocy stypendialnej, studia za granicą nie są tylko dla wybranych - podkreśla gość Czwórki. - W odróżnieniu jednak od procesu aplikacyjnego, który odbywa się na polskich uczelniach i właściwie wymaga wypełnienia tylko kilku formularzy w sieci, zagranicznym uczelniom należy poświęcić więcej czasu. Trzeba przygotować dużo więcej dokumentów i liczyć się z tym, że będą egzaminy

Gdzie studiować?

Jak podpowiada rozmówca Marty Hoppe - warto rozważyć studia w takich krajach jak Holandia, Dania i Irlandia. Możemy tu mówić nie tylko o wysokim poziomie kształcenia, ale też o sporym dofinansowaniu. W Holandii czy Danii obowiązują dodatki za jednoczesne studiowanie i pracę. Włosi zaś rozwiązują to systemowo i dostosowują czesne do dochodów w rodzinie studenta.

Posłuchaj
23:50 CZWÓRKA Czwórka do piátej - studia 17.04.2024.mp3 Studia za granicą. Jak się przygotować i ile to kosztuje? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Dlaczego warto?

Planując swoją przyszłość i myśląc o studiach za granicą, warto wspomóc się programem Get Ready 2 Study. Celem programu jest zachęcenie uczniów do podjęcia jednej z najważniejszych decyzji w ich życiu: wyboru odpowiedniego kierunku studiów na zagranicznej uczelni.

- Patrząc na rankingi najlepszych zagranicznych uczelni, nasze placówki są daleko. Tymczasem uczelnie z Danii czy Irlandii są w najlepszych 50. Oferują dużo kierunków i, co najważniejsze, są one w języku angielskim - dodaje Stefan Ravensdale. - A nauka tego języka w trakcie zajęć czy podczas przygotowywania esejów albo egzaminów przenosi nas na zupełnie inny poziom zaawansowania.

Czytaj także:

Jak zostać "wilkiem z Wall Street"?

Gość Czwórki wybrał dla siebie ścieżkę biznesowo-finansową i potwierdza, że to te kierunki cieszą się największym zainteresowaniem wśród polskich maturzystów.

- Studia są krótkie, szybko można rozpocząć karierę i dojść do fajnych wyników finansowych. Niestety wiąże się to z "zaprzedaniem duszy" korporacji i z pracą siedem dni w tygodniu - zaznacza doradca edukacyjny. - Ja też miałem taki plan, ale po pół roku wróciłem do Polski, bo moją chęć do życia zabił wyścig szczurów. Jednocześnie zauważam, że z roku na rok coraz więcej ludzi aplikuje na kierunki ekonomiczne. Coraz większą popularnością cieszą się także IT i computer science. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Stefan Ravensdale (radca edukacyjny, ukończył studia w Wielkiej Brytanii)

Data emisji: 17.04.2024

Godzina emisji: 14.15

kul/wmkor

Czytaj także

Studia magisterskie. Dlaczego spada ich popularność?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 12:00
W 2016 roku studia pierwszego stopnia ukończyło w Polsce około 213 tysięcy osób. W 2021 - tylko 164 tysiące. Dlaczego maleje liczba studentów na studiach magisterskich i czy mamy powody do obaw?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doktorat - pomysł na życie. Jak zrobić doktorat z informatyki?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 19:19
Dziś o młodych naukowców walczą uczelnie wyższe i świat przemysłu, który też stawia na rozwój naukowy. Dr hab. Piotr Sankowski przekonuje, że warto zostać na uczelni i otworzyć przewód doktorski, by nauczyć się czegoś najlepiej na świecie. Doktorat może być doskonałym pomysłem na życie. 
rozwiń zwiń