Niełatwa sztuka fotografowania

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 20:59
Postęp technologii wcale nie ułatwił fotografom poszukiwania idealnego kadru. Nawet trzymając w ręku najnowocześniejszą cyfrówkę nadal trzeba pamiętać o ostrości i kompozycji zdjęcia.
Audio

Pstryknięcie dobrego zdjęcia to nadal zadanie niełatwe. O błędach popełnianych podczas fotografowania opowiadał słuchaczom Czwórki Marcin Bójko, redaktor naczelny magazynu "Digital Foto Video".

Jak przekonuje, jednym z najczęstszych błędów są pomyłki kompozycyjne. – Mamy zwyczaj skupiana się na głównym motywie zdjęcia, nie zwracając w ogóle uwagi na to, co jest wokół i później okazuje się, ze komuś z głowy wystaje słup albo w tle pojawia się coś, co nijak pasuje do zdjęcia – tłumaczy Marcin Bójko.

Redaktor radzi dalej, by głównego obiektu nie umieszczać w środku kadru, gdyż takie działanie także jest błędne. – Zdjęcie wygląda lepiej, gdy główny motyw wkomponowany jest w kadr a nie razi na samym środku fotografii – wyjaśnia.

Inne błędy dotyczą ostrości zdjęcia. Tu pomyłkę możemy popełnić nie sprawdzając, na jaki obiekt aparat ustawił ostrość lub czy w ogóle ją ustawił. Jak przekonuje redaktor magazynu, często zdarza się także, że osoba robiąca zdjęcie nie zauważy w porę, że czas naświetlania będzie zbyt długi i zdjęcie zostanie "poruszone". – Współczesne cyfrówki ostrzegają o takiej ewentualności za pomocą migającej na wyświetlaczu "łapki" – informuje Marcin Bójko. – W takiej sytuacji warto ustawić aparat na statywiej.

Więcej w dźwięku w ramce po prawej stronie artykułu.

ap

Czytaj także

Smakowite fotki

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 12:36
Dlaczego na profesjonalnych zdjęciach truskawki są zawsze wyjątkowo czerwone i błyszczące, a płatki śniadaniowe nie rozpadają się pod wpływem mleka? W Czwórce zdradza profesjonalny fotograf.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód:fotograf

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 15:39
Zostając Polakiem utracił trzecie, najbardziej polskie ze swoich imion - Wladyslaw. Chris Niedenthal w latach 70. powrócił do kraju przodków, by dokumentować jego najnowszą historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 3D… również zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 21:14
– Zdjęcia fotografuje się w 3D, tj. w trzech wymiarach. Trzeba wykonać zdjęcie podwójne, dla prawego i lewego oka, takim specjalnym sprzętem, czyli dwoma zsynchronizowanymi aparatami – wyjaśniał w "Czwartym Wymiarze" Wojciech Franus, szef działu graficznego National Geographic.
rozwiń zwiń