Rozpad promieniotwórczy i alkoholowy opad atmosferyczny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 18:30
Alkohol, którego nie należy wdychać, promieniotwórcze pręty spawalnicze i CO2 w postaci stałej to materiały niezbędne do poniedziałkowego eksperymentu.
Audio
  • Rozpad promieniotwórczy i alkoholowy opad atmosferyczny

W poniedziałkowym doświadczeniu przeprowadzonym w nowootwartym laboratorium fizycznym w Centrum Nauki Kopernik wykorzystano alkohol zwany izopropanolem, którego nie tylko nie należy pić, ale nawet wdychać; pręty spawalnicze z niewielką domieszką promieniotwórczego toru i suchy lód o temperaturze minus 80 stopni, czyli kolejną substancję, której nie zależy dotykać gołymi rękami. Następnie izopropanol  był podgrzewany, co zaowocowało alkoholowym opadem atmosferycznym.

W wyniku doświadczenia mogliśmy zobaczyć cząstki powstające podczas rozpadów promieniotwórczych, taki układ to komora mgłowa. W wyniku rozpadu atomów promieniotwórczego toru z prętu spawalniczego wydobywały się cząstki alfa o bardzo dużej energii, widoczne jako malutka mgiełka.

Wszystkich ciekawych eksperymentu zapraszamy do obejrzenia video

Codziennie po 17. będziecie mogli wygrać zaproszenie do CNK w Warszawie. Ten kto pierwszy dokończy rozpoczęte doświadczenie fizyczne i prześle smsem pod numer 70044 (koszt smsa 0.50 PLN + VAT) dobrą odpowiedź, wygra voucher do Centrum Nauki Kopernik.

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kopernik" z atrakcjami - zobacz filmy i zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2010 15:00
Po "Wielkim Wybuchu" inaugurującym działalność Centrum Nauki Kopernik, jego drzwi są otwarte dla zwiedzających.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Interaktywnie o energetyce jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 06:24
Fizyka atomowa to dziedzina trudna do pokazania w sposób intuicyjny. Tego zadania podjął się Dom Nauki Eureka w Szczecinie. Celem jest przekonanie społeczeństwa do energii jądrowej, uświadomienie korzyści i zagrożeń płynących z jej wykorzystania w elektrowniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaskakujące eksperymenty...

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 17:30
I dwuosobowe zaproszenia do Centrum Nauki Kopernik do wygrania!
rozwiń zwiń