„W polskim kinie wciąż wystarczy ustawić kartony, by nagrać scenę śmierci”

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 15:00
Latające samochody, ataki kosmitów i spektakularne zgony milionów osób... Jak tworzy się efekty specjalne? - W USA robią to dziesiątki ludzi przez kilka miesięcy - tłumaczy ekspert w Czwórce. - W Polsce wystarczą kartony...
Audio

Postprodukcja, czyli to, co dzieje się po nakręceniu zdjęć do filmu, trwa wiele miesięcy. Przy efektach specjalnych, które są wówczas tworzone i udoskonalane, pracują dziesiątki osób... przynajmniej w USA. W Polsce z tym procesem bywa różnie.

– To są zupełnie inne proporcje – opowiada w Czwórce Wojciech Wawszczyk, wykładowca Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych i specjalista od efektów specjalnych, który w USA pracował przy produkcji filmu "Ja, robot". – Przez osiem do dziesięciu miesięcy siedziało pod jednym dachem ponad 60 osób z całego świata. Przez 10 godzin dziennie zajmowaliśmy się wyłącznie jednym zadaniem. To są koszty, które w polskim kinie jeszcze długo nie będą osiągalne.

Zresztą wszystkie czynniki związane z efektami specjalnymi są w Hollywood bardzo długo analizowane. – Ponad 90 procent efektów specjalnych jest skrupulatnie zaplanowanych, zanim w ogóle rozpocznie się zdjęcia – opowiada Wawszczyk. – Potem wiadomo z góry, jaki będzie kąt patrzenia kamery, gdzie rozwiniemy greenscreeny, co będziemy duplikować i z której strony przyleci kosmita. To stanowi podstawę zbudżetowania filmu.

Praca speców od efektów specjalnych jest niewidoczna dla zwykłego widza. – Na planie zawsze musi być taka osoba – opowiada Wawszczyk. – Powinna stać za operatorem i trzymać go za rękę by nie zrobił czegoś, czego nie wkalkulowano w koszty.

Więcej na temat efektów specjalnych - m. in. o tym jakim cudem w filmie pojawiają się olbrzymie statki albo tuż obok głównego bohatera wybuchają bomb- dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Wojciechem Wawszczykiem oraz materiału reporterskiego Kamila Jasieńskiego.

(kd)

Czytaj także

Jak działają sztuczne sieci neuronowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 12:55
W "Czwartym Wymiarze” wyjaśnialiśmy Wam funkcjonowanie wzorowanych na ludzkim mózgu sztucznych sieci, niezbędnych do stworzenia sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gadżety filmowe - zbuduj swój miecz świetlny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 09:00
W "Czwartym Wymiarze" przyglądamy się gadżetom filmowym, które ze świata filmu przeniesiono do naszej rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RE: Generacja z grającym stołem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 13:00
Od poniedziałku do piątku w "Czwartym Wymiarze" Kuba Marcinowicz będzie testował eksponaty Centrum Nauki Kopernik. Dziś sprawdzamy jak działa Reactable - grający stół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"ZAKAZANE IMPERIUM" - kompletny sezon pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 08:50
Serial uhonorowany dwoma Złotymi Globami i ośmioma nagrodami Emmy pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gangsterskie zagadki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 14:30
Konkurs, w którym do zdobycia było pięciopłytowe wydanie pierwszego sezonu serialu HBO "Zakazane Imperium" na Blu-Ray, który ukazał się pod naszym patronatem medialnym rozstrzygnięty!
rozwiń zwiń