Indykom rośnie "grywalność"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 18:43
Nie mają olśniewającej grafiki, nie towarzyszą im spektakularne kampanie promocyjne, a mimo to wkręciły tysiące fanów na całym świecie. Poznaj świat "indie gier" czyli niszowych produkcji, które właśnie wychodzą z podziemia.
Audio
  • Posłuchaj jak Kamil Jasieński radzi sobie w świecie "indie gier"

W historii popkultury skrótem "idie" (od "independent") określa się wszelkie formy artystycznego wyrazu definiowane jako sztuka niezależna. Jak się okazuje termin ten związany jest nie tylko z muzyką, filmem i teatrem ale także ze światem gier komputerowych: - W tej branży liczy się nie to jakie mamy narzędzia, tylko co za ich pomocą umiemy zrobić - wyjaśnia rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Ale twierdzenie, że gra niszowa z definicji musi kiepsko wyglądać jest dużym nieporozumieniem. Bo mamy tutaj i proste platformówki, których siła tkwi w pomyśle, a także skomplikowane strategie, których niszowość polega na tym, że podobają się niewielkiej grupie graczy.  
"Indie gry" tworzone są głównie przez pasjonatów w sypialniach lub garażach, bez jakichkolwiek funduszy i wsparcia dużych wydawnictw. Mimo to gry tego typu często przewyższają swoich mainstream'owych kolegów pomysłowością, "grywalnością" oraz przerostem treści nad formą.
 - W dzisiejszych czasach nie ma nic na stałe, zmienia się także rynek gier niezależnych - opowiada Paweł Kamiński z portalu technologie.gazeta.pl. - Kiedyś faktycznie jego człon stanowiło kilku twórców, którzy produkcje dystrybuowali własnym sumptem. Ale duże wytwórnie zwietrzyły w tym niezły interes i zaczęły wspierać ten sektor branży komputerowej. W ten sposób powstała jedna z najlepszych gier w tym roku, czyli "Journey", wyprodukowana za pieniądze firmy Sony.

Świat gier "indie" spenetrował Kamil Jasieński. Jego relację znajdziesz w nagraniu z "Czwartego Wymiaru". Polecamy!

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile płacimy z świąteczne światełka?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 10:00
W najbliższym "Czwartym Wymiarze" sprawdzimy ile lampek jest potrzebnych, by rozświetlić miejskie ulice, a także ile to kosztuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

rozGRYwka: Czym różni się prezes od dyrektora?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 19:24
Szybka, dynamiczna i kreatywna - taka jest "Pictomania", gra na którą długo czekali polscy fani. A skoro planszę mamy już na stole, czas wziąć flamastry w dłoń i do dzieła!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nudzą cię kąpiele w wannie? Weź prysznic z tv i mp3

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 18:18
Zajmuje mniej miejsca i zużywa mniej wody. Na dodatek czasami wyglądem przypomina statek kosmiczny. Nowoczesne kabiny prysznicowe zdobywają serca projektantów wnętrz.
rozwiń zwiń