Choroba morska na 50 piętrze? To możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 13:25
Radosław Gajda prowadzi kanał "Architecture is a good idea". A w Czwórce zdradza tajemnice budowy wieżowców i wyjaśnia, dlaczego niektóre wysokościowce kołyszą się na wietrze.
Audio
  • Radosław Gajda o tajnikach powstawania najwyższych budynków świata (Nawiedzeni/Czwórka)
Program gospodarczy towarzyszący udziałowi Polski w EXPO 2020 w Dubaju będzie realizowany w latach 2019-2021 - poinformowała PAIH.
Program gospodarczy towarzyszący udziałowi Polski w EXPO 2020 w Dubaju będzie realizowany w latach 2019-2021 - poinformowała PAIH.Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Jak przyznaje Radosław Gajda, zaprojektowanie wysokościowca tak, by był funkcjonalny i trwały, to niezwykle skomplikowana sprawa. - Jeśli budynek ma 500 metrów wysokości, to jest po prostu wielkim żaglem, a wiatr chce go z jednej strony popchnąć, a z drugiej strony - pociągnąć. Pojawia się podciśnienie nazywane siłą ssania wiatru. Przy dużym wietrze zdarzało się, że to ssanie wyrywało okna z elewacji - mówi ekspert. Dodaje też, że w stalowych wieżowcach w USA w wietrzne dni ludzie odczuwają chorobę morską. - Budynki na wietrze chwieją się aż miło! - przyznaje.

Gość Czwórki opowiada także o tym, jak powstawały wieżowce Dubaju, mieście, które wyrosło w środku pustyni i ma świadczyć o potędze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

***

Tytuł audycji: "Nawiedzeni"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Radosław Gajda (autor kanału "Architecture is a good idea")

Data emisji: 5.01.2015

Godzina emisji: 11.00

mg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radosław Gajda i jego architektoniczny vlog

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 15:15
Radosław Gajda nie jest typowym vlogerem, bo jego podstawowe zajęcie to... praca na stanowisku wykładowcy akademickiego. Do założenia kanału na YouTube namówili go studenci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie neony - reklama, która tworzy klimat

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 11:20
Miłośnicy neonów z Warszawy najpierw je fotografowali, potem ratowali i odnawiali, a wreszcie - otworzyli muzeum. Teraz wydali album "Neon" ze zdjęciami Ilony Karwińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna, która chodzi po dachach Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 14:20
Była już na iglicy Pałacu Kultury, wspięła się też na większość nowoczesnych wieżowców w Warszawie. Pasją Aleksandry Łogusz jest fotografowanie miasta z perspektywy dachów budynków.
rozwiń zwiń