Pułapka nowoczesności. Dokąd zmierza dziennikarstwo?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 13:15
- Dzisiaj chodzi przede wszystkim o to, żeby dobrze "jadło", żeby było szybko - mówił gość "Stacji Kultura" Michał Olszewski, pisarz i publicysta. Jakie przesłanie niesie jego nowa powieść "#Upał"?
Audio
  • Michał Olszewski o nowej powieści "#Upał" (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: HQuality/Shutterstock.com

- To jest brutalna, pełna przemocy proza, a dziennikarstwo w niej to tylko punkt wyjścia - wyjaśniał Michał Olszewski. - Bohaterowie "#Upału" to ludzie mediów, ale moja książka opowiada tak naprawdę o każdym z nas - przekonywał.

Michał Olszewski Ja w świecie mediów funkcjonuję i odnajduję się w nim. "#Upał" to jest opowieść o tym, co się dzieje, kiedy się w czymś zatracimy i brniemy w pułapkę bez wyjścia

Głównym bohaterem "#Upału" jest Fej, internetowy dziennikarz, który ma poczucie, że można mieć i osiągnąć wszystko. - To opowieść o ludziach, żyjących gdzieś między światem wirtualnym a rzeczywistością - zdradzał Michał Olszewski. Gęstą atmosferę jego książki, podkreśla towarzysząca jej bohaterom aura. - Rzecz dzieje się w jednym z europejskich miast, a ramą przygód bohaterów jest globalne ocieplenie. Fej budzi się codziennie o siódmej rano, czując, jak krople potu spływają mu po plecach... - opowiadał zaproszony dziennikarz.

Michał Olszewski jest reporterem i prozaikiem niezwykle wnikliwym - jako pierwszy polski autor otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Czy "#Upał" ma być formą ostrzeżenia, czy jedynie opisuje otaczającą i zmieniającą się wokół nas rzeczywistość? W jaki sposób śmiech i ludyczność łączą się tu z tragizmem i cierpieniem bohaterów? Oraz, co tak naprawdę jest według Olszewskiego najważniejsze w dobrym dziennikarstwie? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

Michał Olszewski Dzisiaj w mediach zdumiewa mnie łatwość, z jaką obraża się innych

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Michał Olszewski (pisarz i publicysta)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 11.14

jsz/kul

Czytaj także

Ile lat żyje książka? "Będzie trwać, gdy już znikną e-booki"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 08:18
E-booki i audiobooki na stałe wpisały się w kulturę czytania. Książka nadal jednak jest obecna na naszych półkach, a Czwórka udowadnia w Dzień Księgarza, że przez najbliższe kilkaset lat to nie powinno się zmienić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet 5G. Co zmieni w korzystaniu z sieci?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:17
Jedna milisekunda - tak szybko będzie można przekazać informacje, gdy nastanie era internetu 5G.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złapane w sieci. Autorski przegląd internetu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 11:20
Co w ostatnim tygodniu zelektryzowało internautów, który youtuber zebrał najwięcej polubień i kto zasługuje na tytuł króla sieci? Zapraszamy na autorski przegląd informacji z sieci Mateusza Murawskiego z "Noizz.pl".
rozwiń zwiń