Ile lat żyje książka? "Będzie trwać, gdy już znikną e-booki"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 08:18
E-booki i audiobooki na stałe wpisały się w kulturę czytania. Książka nadal jednak jest obecna na naszych półkach, a Czwórka udowadnia w Dzień Księgarza, że przez najbliższe kilkaset lat to nie powinno się zmienić.
Audio
  • Jak konserwuje się książki, by przetrwały setki lat? (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/perronjeremie/dom. publiczna

Dlaczego? Dotychczas nie powstał jeszcze żaden bardziej trwały elektroniczny nośnik danych niż znany nam od wieków papier - jak donoszą naukowcy, dane zapisane na płytach CD przetrwają bowiem "tylko" ok. 80 lat. Papier zaś może wraz z zapisanymi informacjami przetrwać nawet tysiąclecie. Jednak jego konserwacja i restaurowanie to bardzo złożony i skomplikowany proces, który wymaga nie tylko wiedzy chemicznej, ale też fizycznej, czy historycznej. - Przy pełnej konserwacji, która zresztą wielokrotnie przekracza często wartość danej książki, ta demontowana jest na poszczególne arkusze i wówczas wykonywane są tzw. "mokre" zabiegi - mówił Bogdan Filip Zerek, kierownik Instytutu Konserwacji Zbiorów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej.

W rozmowie z Czwórką tłumaczył też, jakimi narzędziami… chirurgicznymi, a nawet stomatologicznymi posługują się specjaliści ds. konserwacji książek, by swoją pracę wykonać skutecznie, do czego służy w pracowni konserwacji papieru mikrożelazko, a do czego kamienne bloki i szyny tramwajowe. Mówił także o różnicach w konserwacji ksiąg rękopiśmiennych i drukowanych - zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy, którą przeprowadziła Kaja Zemła.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 12.15

kd

Czytaj także

Stefan Ahnhem. Nowy król szwedzkiego kryminału?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:30
Znacie już Fabiana Riska, policyjnego śledczego stworzonego przez Stefana Ahnhema w "Ofierze bez twarzy"? Tym razem poznamy jego wcześniejsze losy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie deski i sznurek. Historia białego szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 15:20
Pierwszy narciarz pojawił się 4 tysiące lat temu w jaskini w Norwegii na piktogramie. - Postać narysowana na ścianie jeździ na długich deskach, a w ręku trzyma kijek, albo - jak twierdzą historycy tej dyscypliny - topór - opowiada Wojciech Szatkowski, współautor książki "Magia nart".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Gzyra. Co zrobić, kiedy nie dzwoni telefon?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 14:00
- Jestem przekonana, że przynajmniej raz w życiu każdy aktor mierzy się z zawodowym zastojem. U jednych trwa to krócej, u innych dłużej. Ale chyba każdy z nas boi się momentu, w którym telefon przestaje dzwonić - mówi Anna Gzyra.
rozwiń zwiń