Mariusz Szczygieł: kobiecość pozwala mi pisać

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:00
- Każdy mężczyzna ma w sobie trochę kobiety, tak jak każda kobieta ma wewnątrz nieco mężczyzny. Są faceci, którzy tę swoją kobietę wbijają w ziemię. A ja pozwoliłem jej pisać - wyznaje w Czwórce reportażysta Mariusz Szczygieł. 
Audio
  • Mariusz Szczygieł o pisaniu reportaży o kobietach (Stacja Kultura/Czwórka)
Kasia Dydo i Mariusz Szczygieł w Czwórce
Kasia Dydo i Mariusz Szczygieł w Czwórce Foto: Czwórka

Mariusz Szczygieł Przyjdą jeszcze takie czasy, że wrażliwości nie będziemy dzielili na męską i kobiecą

W Czwórce Mariusz Szczygieł opowiada m.in. o wydanym kilka lat temu zbiorze miniopowieści "Kaprysik. Damskie historie", który ponownie trafia na półki naszych księgarń. Dlaczego autor lubi pisać o kobietach i woli z nimi rozmawiać niż z mężczyznami? - W kobiecych opowieściach jest znacznie więcej szczegółów. One budują zupełnie inny obraz niż mężczyźni - przekonuje Mariusz Szczygieł.

Reportażysta opowiada też jego przyjaźniach z kobietami, m.in. z Hanną Krall i Zofią Czerwińską, której słowa - "najlepsze miejsce na namiot jest zawsze dalej" - stanowią motto pierwszego wydania "Kaprysiku". - To zdanie idealnie wyraża niezaspokojoną naturę człowieka - zachwyca się Mariusz Szczygieł.

Sprawdź też:
Wyspiański PAP 1200x660.jpg
Stanisław Wyspiański. "Nic nie wskazywało na jego talenty"

Czego pisarz szuka u płci przeciwnej, czym dla niego jest "cud reporterski", kim są bohaterki jego książki, i jaką tajemnicę kryje znaleziona przez niego przez przypadek kartka z imionami i nazwiskami 20 kobiet? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Mariusz Szczygieł (reportażysta)

Data emisji: 6.09.2017

Godzina emisji: 10.13

jsz/kd

Czytaj także

Książki pisane przez kobiety. To nie "babskie czytadła"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:00
- Często tak zwaną literaturę kobiecą wrzuca się do jednego worka z książkami dla kucharek. A dzisiaj to, co piszą kobiety jest bardzo różnorodne - mówiła w Czwórce Małgorzata Warda, autorka, która wydaje powieści m.in. w ramach klubu "Kobiety to czytają".      
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literatura erotyczna. Dlaczego po nią sięgamy?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 14:30
- Po literaturę erotyczną sięgamy tak jak po każdą inną książkę, bo chcemy przeżyć ciekawą historię, albo po prostu zaspokoić naszą ciekawość - mówiła w Czwórce Anna Bia Sadowska, autorka literatury erotycznej.   
rozwiń zwiń