Eufemia. Legenda warszawskiego ASP stanie się galerią sztuki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 14:53
Eufemia to lokal, który znajduje się w budynku rektoratu ASP. Od początku jego przestrzeń współtworzona z udziałem studentów. Miejsce, które do niedawna było kultowym warszawskim klubem właśnie przeszło metamorfozę i stało się galerią sztuki. 
Audio
  • Legendarny klub staje się galerią sztuki (Stacja kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Africa Studio

- Historia kawiarni sięga lat 60. XX wieku. Jej nazwa wzięła się od modelki, która pracowała na Akademii, pozując do aktów. Jak opisuje ją rektor ASP, była postacią barwną i zawsze uśmiechniętą. - Na stałe wpisała się w historię murów uczelni. Była oryginalna i bezkompromisowa - opowiadał. 

Wystawą otwarcia będą prace artystki Janiny Kowalewskiej-Tarkowskiej, która portretowała postać Eufemii. - Ciało kobiety na rysunkach potraktowane jest na nich w sposób bardzo syntetyczny, ekspresyjny. Patrząc na nie, nie ma się poczucia, że zostały wykonane w latach 70. ubiegłego wieku - opowiadały organizatorki wystawy.

Jaka była muza warszawskiego ASP? Dlaczego legendarna kawiarnia została nazwana jej imieniem? Jakie wystawy będą ukazywały się w nowo otwartej galerii sztuki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Kaja Kozon i Anna Vostruchovaitė (organizatorki wystawy)

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 10.14

ac/kd

Czytaj także

"Kwiat Ar-Rakki" Michała Zielińskiego w ulicznej galerii Fujifilm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:00
- Staram się pokazać jak najszerszą perspektywę, jeżeli chodzi o dany konflikt na tyle, na ile jest to możliwe. Staram się pokazać obie strony konfiktu i ich motywacje. Odbiorcy zostawiam pole do wyciągnięcia własnych wniosków - mówił autor zdjęć Michał Zieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowiedzieć miasto: historia Warszawy zamknięta w przedmiotach

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 12:38
- Wystawa składa się z prywatnych przedmiotów zbieranych po to, aby opowiedzieć historię miasta. Na początku XX wieku grupa ludzi zaczęła kolekcjonować pamiątki, które wspólnie tworzą historię Warszawy - mówił Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator wystawy "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do przeszłości na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:51
- Wielu mówi, że lata 80. to najbardziej mroczny okres PRL-u. Jednocześnie był to czas, w którym widać było pierwsze "jaskółki zmian" i pierwsze trendy, które przychodziły do nas z tzw. "Zachodu" - mówiła kuratorka wystawy "Eksperyment: Ekspedycja '88" Annna Grunwald. 
rozwiń zwiń