O bohaterze książki "Młynarski. Rozmowy": dla Młynarskiego każdy przecinek musiał coś znaczyć

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 12:45
- Kiedy pracowaliśmy nad tomem wierszy "Od oddechu do oddechu" to wydawało się, że Wojciech Młynarski napisał ok 2 tys. piosenek. Dziś mamy pewność, że jest ich ponad 3 tys. nie licząc prywatnych archiwów arytstów, dla których pisał - mówił Michał Nalewski z Prószyński i S-ka.
Audio
  • Wspomnienie mistrza polskiej piosenki w książce "Mynarski. Rozmowy" (Stacja kultura/Czwórka)
- Nigdy nie poznamy do końca prawdziwego Młynarskiego. Na tym polega jego geniusz. Inaczej odsłania się w rozmowie z dziennikarzami, kimś innym staje się w trakcie rozmowy z córką  mówił wydawca Młynarski. Rozmowy Michał Nalewski
- Nigdy nie poznamy do końca prawdziwego Młynarskiego. Na tym polega jego geniusz. Inaczej odsłania się w rozmowie z dziennikarzami, kimś innym staje się w trakcie rozmowy z córką – mówił wydawca "Młynarski. Rozmowy" Michał NalewskiFoto: czwórka

- Dla filologia i edytora to prawdziwa uczta. Fascynujące jest to, że w zbiorze nie ma słabych tekstów. Za każdym razem, kiedy sięgałem po maszynopis zaskoczeniem była data powstania, ponieważ to teksty, które się nie starzeją - przekonywał wydawca najnowszej książki o artyście "Młynarski. Rozmowy".

To był ogrom pracy. Cała Fundacja Wojciecha Młynarskiego co jakiś czas powtarzała mi "to nie jest dobre", "On by tego nie puścił" Michał Nalewski

Wojciecha Młynarskiego znamy głównie z jego występów scenicznych i doskonałych tekstów piosenek. Mówi się, że był człowiekiem wymagającym, cenił ludzi i artystów, z którymi (jak sam przyznawał) mógł przeprowadzić "inteligentną wymianę myśli". - Pamiętam spotkanie z Agatą Młynarską, córką Wojciecha, która na potrzeby książki udostępniła nagrania rozmów ze swoim ojcem. Pierwszy raz poczułem jak wymagającym był człowiekiem, kiedy okazywało się, że z dwudziestu minut rozmowy pozostawiał dwa zdania - opowiadał gość Czwórki.

Pracowaliśmy w taki sposób, w jaki robił to Młynarski. Wybrany tekst staraliśmy się odłożyć na 24 godziny, żeby spojrzeć na niego świeżym okiem Michał Nalewski

Co znalazło się w książce "Młynarski. Rozmowy"? Dlaczego mówi się o artyście, że był bardzo trudnym rozmówcą? Dlaczego żadnemu z dziennikarzy nie udzielił wywiadu-rzeki i dlaczego Agata Młynarska musiała przygotowywać się do tej rozmowy z ojcem przez całe życie? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Więcej na temat mistrza polskiej piosenki można przeczytać w specjalnym serwisie Polskiego Radia poświęconemu osobie i twórczości Wojciecha Młynarskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Nalewski z Prószyński i S-ka (wydawca książki o Wojciechu Młynarskim)

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 10.15

ac

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maurice Herzog i "Annapurna". Wyprawa w góry jak thriller

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 18:10
- Herzog oceniany był jako człowiek, który dokonał rzeczy niemożliwej. Wszedł na Annapurnę w 1950 roku. Choć wyprawa ta przyniosła mu międzynarodowy rozgłos, zakończyła się dla niego nieszczęśliwie: utratą palców u nóg i rąk - opowiadała o alpiniście Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zabił, czyli jak trzymać w napięciu do ostatniej strony?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 14:00
- Pisząc swoje książki czuję się trochę jak iluzjonista. Energicznie macham jedną reką i wyczyniam nią cuda, a prawdziwie ważne rzeczy robię drugą. I na tym polega pisanie kryminałów - przekonuje Wojciech Chmielarz, autor m.in. "Farmy lalek" i "Cieni".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Elegia dla bidoków". Głos niewidocznej społeczności Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 19:08
- Zanim sięgniemy po tę książkę warto zadbać o solidną podbudowę. Niezależnie od tego, czy będzie to książka reportażowa widziana oczami Polaka, czy film dokumentalny o Stanach Zjednoczonych - mówił prof. Bohdan Szklarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdzie niebo mieni się czerwienią". Powieść przepełniona magią

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:36
- Lisa Lueddecke jest dowodem na to, że prowadząc blogi i portale książkowe można dojść do wniosku, że pisanie książek to zajęcie na tyle inspirujące, żeby zająć się tym samemu - mówiła w Czwórce Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń