Galerie dookoła świata: Nowy York, Kopenhaga... internet

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 15:40
- Jedną z najciekawszych wystaw w National Gallery of Denmark jest "Flip Sides". Jej twórcy postanowili pokazać zwiedzającym, co znajduje się po drugiej stronie półtna - mówiła dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
Audio
  • Wystawy na świecie - muzeum w technologii VR i obrazy od strony B (Stacja kultura/Czwórka)
Pieter Cornelisz. van Slingelandts, rewers obrazu  Dziewczyna z papugą
Pieter Cornelisz. van Slingelandts, rewers obrazu "Dziewczyna z papugą"Foto: mat.pras./smk.dk

muzeum galeria wystawa 1200.jpg
Galerie dookoła świata: Lizbona, Porto, Praga, Waszyngton

- "Na odwrocie historii", tak brzmi hasło festiwalu, który trwa w murach Galerii Narodowej Danii. Organizatorzy potraktowali ją bardzo dosłownie i... odwrócili płótna, które znajdują się w kolekcji muzeum - opowiadała dziennikarka. 

- Okazuje się, że można tam znaleźć niesamowite rzeczy: pierwsze wersje obrazów, szkice, które zostały porzucone, bo zmieniła się koncepcja twórcy. Czasami swoje ślady na odwrocie obrazów zostawiali ich dawni właściciele. Warto sprawdzić, co znajduje się na stronie B obrazu - zachęcała. 

W tej samej galerii możemy oglądać także wystawę "Take My Breath Away" koreańsko-duńskiego artysty Danhna Vo. Artysta jako mały chłopiec musiał emigrować z Korei do Danii. Za pomocą sztuki stara się wyrazić międzykulturowe związki łączące oba kraje.

O tym, co można zobaczyć w ramach ekspozycji opowiadała kuratorka wystawy Marianne Torp. Do których galerii sztuki zajrzeliśmy razem z Dominiką Klimek? Gdzie pierwszy raz od wielu lat otworzona została duża wystawa dzieł Vincenta van Gogh'a? Jak za pomocą technologii 360 i VR można podglądać pracę pracowników i zakamarki MetropolitanMuseum of Art w Nowym Jorku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Marianne Torp

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 10.17

ac/kd

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Praga, Tallin, Parnawa, Helisinki, Johannesburg

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:56
Jeśli w najbliższym czasie macie okazję, żeby zaplanować wycieczkę do Pragi, warto wybrać się do galerii Leica, gdzie aktualnie odbywa się wystawa pod tytułem "I Hereby Proclaim My Loyalty to the Republic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochwała analogowej fotografii w Centre Pompidou. Wystawa Sabine Weiss

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 18:02
Sabine Weiss to francuska fotografka i fotoreporterka, która swój pierwszy fotoreportaż stworzyła w 1945 roku. Wystawę jej zdjęć możemy oglądać w paryskiej galerii Centrum Pompidou.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Lizbona, Porto, Praga, Waszyngton

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:51
- Naszą podróż po galeriach dookoła świata tym razem zaczynamy w... internecie - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń