"Showing the way". Obraz Stanisława Szukalskiego na wystawie w DESA Unicum

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 13:00
Uznawany jest za wizjonera i geniusza, choć jego prace niemal w całości uległy zniszczeniu. Jego przedwojenny dorobek został doszczętnie zniszczony w trakcie II wojny światowej. 
Audio
  • Słowianofil, geniusz, zapomniany artysta. Kim był Stanisław Szukalski? (Stacja kultura/Czwórka)
Fragment plakatu promującego film Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego, reżyseria: Ireneusz Dobrowolski, 2018, fot. Film Street
Fragment plakatu promującego film "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego", reżyseria: Ireneusz Dobrowolski, 2018, fot. Film StreetFoto: mat.pras.

Marina Abramowic 1200 1.jpg
"Do czysta". Wystawa Mariny Abramović w Toruniu

Stanisław Szukalski był gwiazdą polskiej sztuki XX-lecia międzywojennego. Pamięć o nim i jego pracach została podtrzymana dzięki grupie fanów jego twórczości, którzy nazwali go "Michałem Aniołem XX wieku". Wśród nich był także aktor, Leonardo DiCaprio, który nazywał go "polskim dziadkiem". Aktor jest producentem filmu dokumentalnego o Szukalskim "Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego", który możemy oglądać na Netflixie.

Do dziś zachowały się nieliczne prace stworzone po wojnie, które obecnie znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Od śmierci artysty w 1987 roku na rynku pojawiło się zaledwie 26 prac. Każda praca, która pojawia się na rynku, staje się sensacją.

shutterstock Banksy kamera mural 1200.jpg
Prace Banksy'ego na Targach Sztuki Dostępnej w Warszawie

Od 25 lutego w Warszawie na wystawie "Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" w DESA Unicum można oglądać jedno z niewielu istniejących dzieł Szukalskiego - obraz "Showing the way". Obraz przez dekady przechowywany był w kolekcji prywatnej w Londynie. Dzieło powstało na specjalne zamówienie króla Arabii Saudyjskiej, Chalida ibn Abd al-Aziz Al Su'uda, dla którego artysta wykonał serię obrazów. - Nasi specjaliści wizytujący prywatny dom w Kensington w Londynie odkryli kolejne dzieło Szukalskiego. To wydarzenie zbiegło się z premierą filmu dokumentalnego o artyście na Netflixie - mówił Tomasz Dziewicki, ekspert z DESA Unicum.

zimna wojna 1200.jpg
"Zimna wojna - fotografie". Zdjęcia Łukasza Bąka zobaczysz tylko przez cztery dni

- To niezwykłe odkrycie, bo artysta właściwie nie tworzył obrazów sztalugowych. W archiwum kolekcji znaleźliśmy także korespondencję, ok 200 listów zaświadczających o przyjaźni artysty z kolekcjonerem - opowiadał gość Czwórki.

Jaką formą sztuki zajmował się po zakończeniu II wojny światowej Stanisław Szukalski? W jaki sposób udało mu się pozyskać zamówienie od króla Arabii Saudyjskiej? Co łączyło go z aktorem Leonardo DiCaprio? Gdzie jego zdaniem narodziła się kultura i czym jest stworzona przez niego teoria "zermatyzmu"? Prace których artystów zobaczymy na wystawie w DESA Unicum? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Dziewicki, ekspert z DESA Unicum

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 10.16

ac/kd

Czytaj także

Miłość zaginająca czasoprzestrzeń, czyli "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 11:39
- Film jest o miłości, pamięci, ale podskórnie także o strachu przed wojną - mówi w audycji "Stacja Kultura" reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zimna wojna - fotografie". Zdjęcia Łukasza Bąka zobaczysz tylko przez cztery dni

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 13:27
W dniu rozdania Oskarów, w Leica 6×7 Gallery otwarta zostanie wystawa "Zimna Wojna - Fotografie". Prace będą dostępne dla zwiedzających tylko przez cztery dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Do czysta". Wystawa Mariny Abramović w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 11:00
"Do czysta" to wystawa poświęcona twórczości Mariny Abramović, działającej od pięciu dekad artystki performatywnej, ikony sztuki współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pomiędzy" - wystawa zdjęć Remiego Uranta

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:14
- Wszystko zaczęło się od przyjaciółki, która musiała musiała opuścić swój kraj z powodów politycznych. Zawsze nosiła przy sobie łańcuszek, który miał dla niej duże znaczenie. Zacząłem zastanawiać się nad przedmiotami, które ludzie opuszczający swoje domy zabierają ze sobą - mówił Remi Urant, autor zdjęć.
rozwiń zwiń