"Między morzem a oceanem", "To: Rozdział 2", "Ból i blask". Premiery filmowe poleca Maciej Kędziora

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:44
- Mam pewien problem z twórczością Pedro Almodóvara. Jego ostatnie filmy - "Julietta" i "Przelotni kochankowie" nie przypadły mi do gustu. "Ból i blask" można jednak z całą pewnością nazwać arcydziełem - mówił redaktor portalu Filmawka.pl Maciej Kędziora.
Audio
  • Premiery filmowe poleca Maciej Kędziora (Stacja kultura/Czwórka)
Antonio Banderas na planie filmu Ból i blask
Antonio Banderas na planie filmu "Ból i blask"Foto: Manolo Pavón/Gutek Film

Najnowszy film Pedro Almodóvara pt. "Ból i blask" opowiada o historii Salvadora Mallo, reżysera filmowego, który zmaga się z wypaleniem zawodowym, stroni od rozgłosu, pilnie strzegąc swojej prywatności. Po latach zwieńczonej sukcesami kariery stara się przeżyć na nowo najważniejsze momenty swojego życia. - Choć autor odcina się od tych opinii trudno nie zauważyć podobieństw między Almodóvarem, a postacią graną przez Antonio Banderasa. Aktor jest do niego mocno upodobniony, nosi stroje reżysera, a cały film oddycha kolorami, które można zauważyć w jego poprzednich produkcjach. To najbardziej autobiograficzny film, jaki stworzył - punktował gość Czwórki. 

Razem z Maciejem Kędziorą rozmawialiśmy także o filmie "Między morzem a oceanem", hiszpańskim dramacie opowiadającym historię braci, którzy po latach rozłąki spotykają się na wyspie San Fernando. Spotkanie sprawi, że bohaterowie będą musieli zmierzyć się z demonami przeszłości konfrontując swoje życiowe wybory. Jak mówił krytyk, by lepiej zrozumieć ten film musimy cofnąć się do 2006 roku. - Wtedy wyszedł film "Legenda o czasie" opowiadający historię Isry i Cheito, którzy muszą przepracować nagłą śmierć ojca. Po 13 latach wracamy do historii rodzeństwa, by móc przyjrzeć się decyzjom, jakie podjęli - opowiadał. 

Na ekrany kin wraca również druga część  horroru "To: Rozdział 2" w reżyserii Andersa Muschiettiego. Zło po raz kolejny wkrada się do miasteczka Derry. Po 27 latach od tragicznych wydarzeń dorośli członkowie "Klubu frajerów" powracają do miasteczka, by ponownie zmierzyć się z zabójczym klaunem. W kontynuacji kasowego hitu zobaczymy m.in. Jessicę Chastain, Xaviera Dolana, Finna Wolfharda Billa Skarsgårda, Jamesa McAvoya i Billa Hardera.

Jak na tle poprzednich części wypada kolejna ekranizacja powieści Stephena Kinga? W czym "Między morzem a oceanem" przypomina "Boyhood" z 2014 w reżyserii Richarda Linklatera? Jak ocenił je Maciej Kędzora? Więcej o kinowych premierach tygodnia w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl)

Data emisji: 6.09.2019

Godzina emisji: 10.18

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy kinową superprodukcję da się nakręcić smartfonem?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 17:15
Pojawia się coraz więcej festiwali filmowych, które promują filmy w całości nakręcone przy użyciu smartfonów. Czy takie produkcje mają szansę stać się kinowym hitem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

On Art. Kinematografia dla sztuki na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 15:36
On Art. Festiwal Kina i Sztuki - to wakacyjna impreza filmowa odbywająca się w kilku miastach Polski. Festiwal potrwa ponad dwa miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centrum Kultury Filmowej. "Bo jeden obraz wart jest tysiąca słów"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 16:58
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy powstało w maju tego roku. To instytucja, która ma na celu m.in. popularyzację kultury i kształtowanie świadomego widza. - Wierzymy, że filmy mogą zmieniać świat - mówiła zastępczyni szefowej CKF Katarzyna Ślesicka w Czwórce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Product placement czy reklama natywna? Co kupujemy po wyjściu z kina?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2019 15:56
Product placement w filmach i serialach to bardzo popularna forma reklamy. Kinowe hity, czy telewizyjne serie są wdzięcznym tłem promocji rozmaitych usług i produktów. Na całym świecie znani bohaterowie używają sprzętów, lub zajadają się produktami, które później możemy dostać w sklepach. 
rozwiń zwiń