Koszmar dorastania i śmiertelnicy w kostiumie superbohatera. Kaja Klimek poleca seriale

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 15:29
Jesień zagościła za oknami na stałe. To świetna wiadomość dla fanów seriali, którzy wreszcie mają pretekst do nadrobienia zaległych odcinków. O najciekawszych premierach opowiadała w Czwórce krytyczka Kaja Klimek.
Audio
  • "The Big Mouth", "Watchman", "The Sinner". Seriale poleca Kaja Klimek (Stacja kultura/Czwórka)
Jessica Biel wcieliła się w rolę Cory Tannetti w pierwszym sezonie serialu The Sinner
Jessica Biel wcieliła się w rolę Cory Tannetti w pierwszym sezonie serialu "The Sinner"Foto: Tinseltown/Shuttersotck

Najlepszym słowem jakie opisuje "Big Mouth" jest angielskie słowo "akward". Serial ilustruje sytuacje, które znamy z autopsji i pomaga nam się do nich zdystansować Kaja Klimek

Pierwszą rekomendacją od Kai Klimek jest animacja dla dorosłych pt. "The Big Mouth". - Serial jest dosadny, dziwaczny, ale miejscami także uroczy. Opowiada o wchodzeniu w dorosłość w sposób, który wywołuje w nas gęsią skórkę. Doceniam koncepcję "hormonalnych potworów", które przychodzą do nas w nieodpowiednim momencie – mówiła Kaja Klimek.

Zobacz zwiastun trzeciego sezonu "The Big Mouth":

"Watchman" przenosi nas do Ameryki lat 80. Czasów rządów Ronalda Reagana i politycznych napięć. Choć opowiada o superbohaterach, tłem dla historii był bardzo realny konflikt nuklearny Kaja Klimek

Kolejnym poleceniem od Kai Klimek jest adaptacja zeszytów o "Strażnikach" autorstwa Alana Moora. - Seria jest dekonstrukcją mitu bohaterskiego. W tym uniwersum są to zwykli ludzie, którzy przebierają się w kostium gdy walczą ze zbrodnią. Autor zadaje pytanie jakie miejsce w społeczeństwie powinna zająć osoba, która chroni nas przed złem – mówiła. W Polsce pierwszy sezon serii "Watchman" możemy znaleźć na jednej z platform streamingowych.

Zobacz zwiastun "Watchman":

W audycji mówiłyśmy drugim sezonie serialu „The Sinner” z Jessicą Biel w roli głównej. - Serial rozpoczyna się jak każda obyczajowa seria. Fabuła toczy się leniwie, o głównej bohaterce wiemy tylko tyle, że skrywa jakiś sekret. - Punktem zwrotnym w opowieści jest incydent, do którego dochodzi na plaży, który stawia akcję serialu na zupełnie innych torach – przypominała krytyczka.

Pierwszy sezon "The Sinner" jest zamkniętą opowieścią. Tym, co łączy wątki w następnych częściach jest jeden z bohaterów serii Kaja Klimek 

Zobacz zwiastun trzeciego sezonu serialu "The Sinner":

Kim są bohaterowie sportretowani w adaptacji komiksu "Strażnicy"? Dlaczego część społeczności, w której funkcjonują musi nosić maski? Dlaczego oglądanie "The Big Mouth" powoduje u nas dyskomfort i co sprawia, że fabuła "The Sinner" wciąga widza bez reszty? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 24.10.2019

Godzina emisji: 10.18

ac

Czytaj także

"Obsesja Eve", "Nielegalni", "Ślepnąc od świateł". Seriale na jesień

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:30
- Bohaterka, wokół której kręci się akcja serialu "Obsesja Eve", jest seryjną morderczynią. Wpisuje się więc jeden z najchętniej oglądanych filmowych motywów – psychopatycznego mordercy – mówiła szefowa działu kultury "Elle" Anna Luboń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ślepnąc od świateł". Oniryczna Warszawa w serialu Krzysztofa Skoniecznego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 12:15
Scenariusz powstał na podstawie prozy polskiego pisarza Jakuba Żulczyka. Prawa do ekranizacji zakupiono jeszcze w trakcie powstawania powieści. Jaki jest serial "Ślepnąc od świateł"? Z Jakubem Żulczykiem, Cezarym Pazurą i Agnieszką Żulewską rozmawiała Beata Kwiatkowska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Futurystyczne podróże, transmutacja i gęsia skórka. Co nowego w świecie seriali?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 14:31
Jest rok 2033. Pierwsza załogowa ekspedycja ląduje na powierzni Marsa, żeby go skolonizować. Tak zaczyna się się pierwszy odcinek serialu fabularno-dokumnetalnego National Geograpic. Co w nim znajdziemy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mała doboszka". Twórca "Oldboya" adaptuje powieść Johna Le Carré'a

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 14:48
- Wystarczy spojrzeć na listę płac "The Little Drummer Girl", żeby wiedzieć, że chce się to zobaczyć - komentował Łukasz Muszyńki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serialowe premiery stycznia. Poleca krytyk Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:37
Na platformie HBO możemy już oglądać trzeci sezon serialu "True Detective". W rolę tytułową wciela się Mahershala Ali - oscarowy zwycięzca z 2017 roku, za drugoplanową rolę w filmie "Moonlight". Jak nową odsłonę "Detektywa" ocenia krytyk, Łukasz Muszyński? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoczywiste seriale: "Fleabag", "After life" i 4 sezon "Billions"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 13:20
- Phoebe Waller-Bridge to jedno z najgorętszch nazwisk brytyjskiej telewizji - maszyna wielozadaniowa - mówi Łukasz Muszyński, o twórczyni serialu "Fleabag", którego drugi sezon już możemy ogladać na jednej z platform telewizyjnych. 
rozwiń zwiń