1000 komiks Donalda. Co w nim znajdziemy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 15:45
W kioskach tysięczny numer kultowego komiksu z Kaczorem Donaldem, który w tym roku obchodzi swoje 25 urodziny. Pierwszy numer ukazał się na polskim rynku 28 kwietnia 1994 roku. 
Audio
  • Komiks z Donaldem ma 25 lat. W kioskach znajdziemy 1000 wydanie (Stacja kultura/Czwórka)
Kaczor Donald, kadr z kreskówki
Kaczor Donald, kadr z kreskówkiFoto: PAP/CEN

Pierwowzorem zeszytów o przygodach Kaczora Donalda była wydawana jeszcze przed wojną "Gazetka Miki", w której oprócz przygód disnejowskiego kaczorka można było znaleźć również wiersze dla dzieci polskich poetów. Odświeżone wydanie pojawiło się w sprzedaży w 1990 roku, tym razem pod nazwą "Mickey Mouse" jednak ostatecznie w 1994 roku zmieniło nazwę na bliższego polskim czytelnikom "Kaczora Donalda". Właśnie ukazał się jego tysięczny egzemplarz.

O jubileuszowym wydaniu magazynu opowiadał scenarzysta komiksowy Maciej Kur. - Numer jest rzeczywiście wyjątkowy. Zostało do niego dodane np. drzewo genealogiczne Donalda, z którego możemy dowiedzieć się kto poza Sknerusem McKwaczem, Hyziem, Dyziem i Zyziem należy do kaczej paczki. Dowiemy się m.in. w jaki wzbogacił się McKwacz - wyliczał. 

Jaki jest współczesny Donald? Czy jego postać zmieniła się przez lata? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 10.16

Czytaj także

"Hip Hop Genealogia". Paweł Timofiejuk o komiksie Eda Piskora

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 13:56
- Ed Piskor to młody twórca pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Wpadł na pomysł stworzenia komiksu o hip hopie, bo był jego obsesyjnym fanem - mówił Paweł "Timof" Timofiejuk, wydawca komiksów Eda Piskora w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emigracja zarobkowa Polaków w komiksie "Fotostory Londyn"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 13:41
- Spędziłem w Londynie z przerwami rok, ale komiks, który opowiada o tym mieście nie jest przełożeniem 1:1 zdarzeń, które się tam wydarzyły - mówił Dominik Sześniak, autor komiksu "Fotostory Londyn".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Chromry: jestem człowiekiem ze śmieciową pamięcią

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 11:16
- Moje publikacje nazywam książką rysowaną. Dwie ostatnie w formie bliższe są do artbooka, ale nie chcę swoim pracom nadawać takich etykietek. Myślę, że mogłaby dla nich powstać osobna nazwa - opowiadał rysownik Bolesław Chromry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przygody pewnego japońskiego urzędnika biurowego". Hiszpan i komiks w duchu anime

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 12:40
Nikomu niewadzący japoński pracownik biurowy wychodzi z pracy i nawet w najśmielszych snach nie przeczuwa, jak szalona i absurdalna odyseja go czeka, zanim dotrze do domu.
rozwiń zwiń