19. Watch Docs. Richard Gere zaprasza na filmowe święto praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 18:40
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs to jeden z największych na świecie festiwali zajmujących się tematyką związaną z prawami człowieka, który w tym roku możemy śledzić w aż 40 miastach w całej Polsce. W grudniu ruszy 19. odsłona tej imprezy. 
Audio
  • 19. WATCH DOCS. O tegorocznym programie opowiada selekcjoner festiwalu (Stacja kultura/Czwórka)
Richard Gere zaprasza na 19. festiwal filmowy Watch Docs
Richard Gere zaprasza na 19. festiwal filmowy Watch DocsFoto: mat. pras./WatchDocs

Plakat promujący 17. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie Plakat promujący 17. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Tadeusz Strączek: problemów jest wiele. Prawa człowieka nadal są łamane

- Jednym z głównych zadań Fundacji Helsińskiej, która jest głównym organizatorem festiwalu, jest monitorowanie naruszeń praw jednostki i człowieka. Również problemów, które pojawiają się w sferze symbolicznej w debacie publicznej, czy medialnej. Staramy się zwracać na nie uwagę widza, bo kino ma bardziej przystępną formę, niż złożony język prawniczy - mówił dyrektor koordynujący Tadeusz Strączek.

Leonardo DiCaprio i meksykańskie kartele

- Zaprezentujemy filmy z Polski i ze świata m.in. z Rosji, Francji, Australii, Kataru, Meksyku, Iranu, Wielkiej Brytanii, Norwegii czy Chile. Wśród nich film wyprodukowany przez Leonardo DiCaprio. - "Zatoka cieni" opowiada o nierównej walce o uratowanie przedstawicieli najmniejszego gatunku delfina na świecie. To dokumentalny thriller, w którym ekolodzy, naukowcy i aktywiści muszą stawić czoła meksykańskim kartelom, którzy polują na tzw. morską kokainę - zapowiadał selekcjoner festiwalu. 

Sfera przemocy symbolicznej jest szeroka. Opowiadamy o niej w ramach tegorocznej odsłony Watch Docs Tadeusz Strączek

Richard Gere zaprasza na 19. Watch Docs

Na polską odsłonę festiwalu zapraszał także amerykański aktor Richard Gere, od lat zaangażowany w działania na rzecz obrony praw człowieka, który w listopadzie odwiedził siedzibę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka:

Impreza rozpocznie się  5 grudnia w warszawskiej Kinotece, a w 2020 roku odwiedzi 40 kin w całej Polsce. Watch Docs pojawi się m.in. w: Lublinie, Toruniu, Katowicach, Kielcach, Żywcu, Łodzi, Płocku, Przemyślu, Olsztynie, Krakowie, Rzeszowie, Częstochowie, Zielonej Górze, Wrocławiu i Gdańsku. Poza filmami na widzów czekają spotkania z twórcami oraz Teatr.Doc, czyli alternatywna moskiewska scena teatralna. Więcej na temat festiwalu w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tadeusz Strączek (selekcjoner filmowy, dyrektor koordynujący)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 10.30

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

On Art. Kinematografia dla sztuki na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 15:36
On Art. Festiwal Kina i Sztuki - to wakacyjna impreza filmowa odbywająca się w kilku miastach Polski. Festiwal potrwa ponad dwa miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Między morzem a oceanem", "To: Rozdział 2", "Ból i blask". Premiery filmowe poleca Maciej Kędziora

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:44
- Mam pewien problem z twórczością Pedro Almodóvara. Jego ostatnie filmy - "Julietta" i "Przelotni kochankowie" nie przypadły mi do gustu. "Ból i blask" można jednak z całą pewnością nazwać arcydziełem - mówił redaktor portalu Filmawka.pl Maciej Kędziora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Filmów Jednominutowych. Ile można opowiedzieć w 60 sekund?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 14:08
Już 16 i 17 października w Gdańsku odbędzie się 14. odsłona Festiwalu Filmów Jednominutowych. W konkursie mogą wziąć udział zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Obowiązuje jedna zasada: film nie może trwać dłużej, niż 60 sekund.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa rzeczywistość w "Dekalogu" Kieślowskiego. Mija 30 lat od premiery

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 18:50
W grudniu tego roku minie 30 lat od premiery telewizyjnej serii "Dekalog" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Dziesięcioodcinkowy cykl stał się jednym z najważniejszych w dorobku filmowym reżysera i najczęściej komentowanym w zagranicznych mediach.
rozwiń zwiń