Linia Nocna. Monika w trasie czyta książki na głos

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 13:11
Gdy Linia Nocna wyrusza w trasę koncertową, Mikołaj Trybulec prowadzi, a Monika Mimi Wydrzyńska czyta na głos książki. Jak na mola książkowego przystało, czyta nawet pięć książek na raz. 
Linia nocna
Linia nocnaFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

- Dostaliśmy ostatnio jedną książkę wspólną, muzyczną, biograficzną. Była to publikacja o Eltonie Johnie. Możemy ją polecić - mówi wokalistka. - W każdym wywiadzie o książkach ja też polecam książkę "Wyznaję" Jaume Cabré - jest tam dużo muzycznych nawiązań, choć nie jest to literatura lekka.

Monika Mimi Wydrzyńska przyznaje, że jako dziecko była molem książkowym, jako nastolatka już trochę mniejszym, bo dużo czasu zajmowały jej szkoły muzyczne. - Potem dużo czytałam na studiach, na filologii polskiej. Dziś czytam kilka książek jednocześnie, ciężko mi się skoncentrować na jednej - przyznaje. - Mam dużo kwiatów i w czasie pandemii moja przyjaźń z roślinami się jeszcze wzmocniła. Przeczytałam ostatnio cudowną książkę "Patyki i badyle" jest bardzo urocza i bardzo konkretna. Napisała ją Urszula Zajączkowska. Bardzo polecam tym, którzy interesują się tematami roślinno-poezyjnymi, bo jest to jednocześnie publikacja zdradzająca różne fakty z życia drzew i roślin, a z drugiej strony napisana pięknym poetyckim językiem - dodaje. 

Wojtek Sokół fot_Paweł_Fabjański 1200.jpg
Wojtek Sokół o Wydałem: chcę wydawać historie, w których pulsują słowa i rytm miasta

Jak na dzieci lat 90. przystało, wśród literackich poleceń Linii Nocnej nie mogło zabraknąć całej serii książek o przygodach Harry’ego Pottera, Mikołajka i zbioru "Seria niefortunnych zdarzeń". 

Mikołaj Trybulec zdradza, że jedną z ważniejszych dla niego książek, do której wraca, jest "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" Dale Carnegie. 

Literackich nawiązań nie brakuje w tekstach piosenek artystów. W piosence "Notre Dame" Mimi odniosła się do wierszy Wisławy Szymborskiej, a i Warhol z "Hulajnóg" jest literacką inspiracją, nawiązaniem do jego biografii. 

czwórka linia nocna 1200 ogonek.jpg
Linia Nocna: wróciliśmy z podróży "w głąb siebie"

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Gość: Linia Nocna (Mikołaj Trybulec, Monika "Mimi" Wydrzyńska)

Data emisji: 20.07.2020

Godzina emisji: 11.40

pj

Czytaj także

Julia Pietrucha i folk na trawie. Co wydarzyło się w Osadzie Młyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:06
Po zachodzie słońca w Osadzie Młyńskiej Oryszew Julia Pietrucha z zespołem wykonała swoje najpiękniejsze piosenki. - Przywołaliśmy klimat trochę lat 70., trochę 90., spotkaliśmy się z słuchaczami, tak jak sobie wymarzyłam, na trawie i wszystko to zarejestrowaliśmy - opowiada artystka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka muzyka. Vienio i jego literacko-kulinarno-kosmiczne podróże

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 14:00
W wakacyjnym cyklu sprawdzamy, co czytają i o czym piszą muzycy. - Czas izolacji to dobry moment dla polskiego czytelnictwa, a książki powracają do łask - mówił Vienio i polecał słuchaczom Czwórki m.in. książkę z pogranicza rzeczywistości i ezoteryki, a także literaturę... innych muzyków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblioteka Muzyka. W jakich książkach zaczytuje się Bela Komoszyńska?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:07
W wakacyjnym cyklu sprawdzimy co czytają i o czym piszą muzycy. Przejrzymy ich biblioteczki, zapytamy, co ostatnio ich zachwyciło i jakie książki zabierają na wakacje. Tym razem, o literackie typy wypytujemy Belę Komoszyńską z Sorry Boys.
rozwiń zwiń