Kryminalny Wrocław rozlewa się na cały świat

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 13:12
4 listopada rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Kryminałów we Wrocławiu. - Kiedy startowaliśmy z naszym festiwalem, a było to 17 lat temu, ukazywało się zaledwie kilka polskich kryminałów, w 2019 ukazało się ich ponad trzysta. Widać, jak mocno ten rynek się rozwinął - mówi Ewa Dąbrowska, koordynatorka imprezy.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Tithi Luadthong

jakub szamałek kasia dydo 1200.jpg
Jakub Szamałek: naszą prywatność inni sprzedają w sieci

- Od dobrych kilku lat festiwal odbywa się wiosną, teraz przenieśliśmy się na jesień. To też pewien powrót do korzeni, bo pierwsze edycje wydarzenia miały miejsce właśnie w listopadzie - mówi gość Michała Piwowarka. - W tym roku też większość wydarzeń odbywa się online, można bezpiecznie i zdrowo uczestniczyć w festiwalu z własnej kanapy - dodaje.


Posłuchaj
13:04 czwórka stacja kultura 3.11.2020 kryminał.mp3 O Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów we Wrocławiu opowiada jego koordynatorka Ewa Dąbrowska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Kryminał - już nie tylko rozrywka

Międzynarodowy Festiwal Kryminałów we Wrocławiu tworzą organizatorzy, autorzy, a przede wszystkim publika, która z roku na rok jest coraz większa. - Jest mnóstwo nowych autorów i nowych czytelników. My staramy się pokazać, że kryminał przestał być taką literaturą czysto rozrywkową, choć to oczywiście jeden z jego celów, ale kryminał może nieść z sobą większą wartość i to staramy się podkreślać - mówi gość Czwórki. - Wydobycie kryminału z zapomnienia to zasługa autorów, którzy podnieśli ten gatunek tworząc dobre powieści, które nie są czystą rozrywką, a niosą większe wartości.

W tym roku na Festiwalu zostanie wręczona Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru - nagroda za całokształt twórczości powędruje w ręce Zygmunta Miłoszewskiego. - Uważamy, że on jako jeden z pierwszych przyczynił się do mocnego rozwoju tego gatunku w Polsce. Pokazał, że kryminały mogą pokazywać świetnie tło społeczne, mówić o problemach, nie są tylko opowieścią o tym kto zabił i dlaczego - wyjaśnia Ewa Dąbrowska. 

Posłuchaj także:


Bonda_1200.jpg
Katarzyna Bonda: zbrodnia jest demokratyczna

Zbrodnia, policja kontra intryga

Liczba kryminałów rośnie z siłę. Dziś trudno wyróżnić trendy, które goszczą w tym gatunku. - Mocno w polskiej literaturze okołokryminalnej mają się thrillery psychologiczne. Zyskują uwagę czytelników, często się o nich mówi, jak np. o książkach Wojciecha Chmielarza - zdradza gość Czwórki. - Autorzy w tych książkach odchodzą od typowej zbrodni i policjanta prowadzącego śledztwa, w stronę intrygi - dodaje. 

Międzynarodowy Festiwal Kryminałów we Wrocławiu od lat jest platformą wymiany myśli, przeglądem kryminałów, ale jego organizatorzy próbują też wyprzedzać sam gatunek. - Podpowiadamy na kogo zwrócić uwagę, co może się dziać w tym gatunku. Organizujemy dyskusje tematyczne, a nie same spotkania autorskie - podkreśla koordynatorka i zdradza, że taką podpowiedzią mogą być też coroczne nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru. W tym roku w gronie nominowanych znaleźli się: Tomasz Duszyński, Marta Guzowska, Michał Kuzborski, Robert Małecki , Jędrzej Pasierski, Jakub Szamałek, Ida Żmiejewska. - To trzy osoby, które już mają naszą nagrodę i czterech debiutantów w nominacjach, dwoje z nich jest nominowanych za swe pierwsze książki - opowiada. 

Spektakl i nauka

Jedynym wydarzeniem Festiwalu, które odbywa się jedynie w realu jest spektakl "Śledztwo". To adaptacja jednej z dwóch kryminalnych powieści z dorobku Stanisława Lema. Koprodukcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Teatru Ad Spectatores, przy współpracy Muzeum Teatru we Wrocławiu oraz Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Ciekawostką jest, że mocne, silne, męskie postaci opowieści w spektaklu grane są przez kobiety. 

Wrocławski festiwal też edukuje. Online prowadzone będą kryminalne warsztaty literackie, kryminalne lekcje dla licealistów, wykłady festiwalowe i spotkania z gośćmi. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek 

Gość: Ewa Dąbrowska (koordynatorka wydarzenia)

Data emisji: 03.11.2020

Godzina emisji: 11.15

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec trylogii "Ukryta sieć". Co wymyślił pisarz Jakub Szamałek?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 16:15
- Studiowałem archeologię, a piszę kryminały o cyberprzestępcach - śmieje się Jakub Szamałek. - Wydaje mi się, że dzięki temu, że nie jestem specem od nowych technologii, stworzyłem "przyswajalną" dla czytelnika opowieść.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moloch". Marek Krajewski: jestem twórcą literatury wagonowej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 11:38
- Nie jest to pewnie lektura przyjemna, ale jak sądzę satysfakcjonująca. Taki był mój cel, żeby dostarczyć czytelnikowi godziwej rozrywki, skrócić mu listopadowy, ponury wieczór albo podróż pociągiem - mówił w "Poranku Dwójki" autor książki "Moloch", czyli najnowszej części przygód komisarza Eberharda Mocka.
rozwiń zwiń