Paulina Mikuła: czytanie to nie obowiązek, tylko frajda

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 13:00
- Ta książka to lek na niskie statystyki czytelnictwa w Polsce i poradnik z książkami, piosenkami, wierszami, które warto znać - śmieje się twórczyni kanału "Mówiąc inaczej" i autorka książki "LiteraTOURa", Paulina Mikuła. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Rasstock/shutterstock.com

Mnie się lektury szkolne podobały, lubiłam je czytać, ale wiem, że byłam w mniejszości Paulina Mikuła

Bogurodzica - Queen średniowiecza

"LiteraTOURa" jest jak "literacki tour" podróż po różnych książkach różnych autorów, która ma za zadanie odczarować klasykę opowiadając o najważniejszych utworach polskiej literatury w świeży sposób na miarę i język XXI wieku. - Poruszam w niej m.in. wątek Bogurodzicy, którą zestawiam z twórczością zespołu Queen. Ta najstarsza polska pieśń religijna, a przy okazji najstarszy zachowany polski tekst poetycki jest utworem patriotycznym i bojowym. Żołnierze śpiewali ją, żeby dodać sobie odwagi przed walką. Podobnie jest z piosenką "Another One Bites The Dust", której słuchałam, żeby dodać sobie otuchy przed ważnymi spotkaniami - wspomina rozmówczyni Oli Jasińskiej. 

Posłuchaj
09:43 CZWORKA Stacja Kultura 24 12 2020 paulina mikula.mp3 Paulina Mikuła podpowiada, co zrobić, by zakochać się w... książkach (Stacja Kultura/Czwórka) 

Żeby odczarować książki ze spisu lektur szkolnych powinno się podejść do nich na luzie. One też mogą być "czytadłami" na długie wieczory Paulina Mikuła

Czytanie to nie obowiązek, tylko wielka frajda

Ramy czasowe "LiteraTOURy" są bardzo szerokie. Historia rozpoczyna się od pierwszego zapisanego po polsku zdania, a kończy na Dawidzie Podsiadle. - Zależało mi, żeby stworzyć literacki miks, który będzie jak najbardziej przystępny i interesujący dla osób nie posiadających wielu doświadczeń jeśli chodzi o czytanie książek - wyjaśnia twórczyni "Mówiąc inaczej". - W młodości książki ratowały mi życie, były ucieczką od codzienności, wyprawą w inny świat. Ale na studiach, przy takim natłoku tekstów, zaczęłam czytać trochę z obowiązku. I zdałam sobie sprawę, że presja w tej materii nigdy nikomu nie wyjdzie na dobre - dodaje. 

Zobacz także:

Sprawdź także
Słuchawki książka 1200.jpg
Kinga Michalska poleca książki. Co warto położyć pod choinką?

Zakochaj się w książkach na święta

Boże Narodzenie to czas, w którym możemy "przełamać się" i spróbować czytać dla siebie. - Czytanie książek to czysta magia. Nie trzeba zaklęć, magicznej różdżki, wehikułu czasu, żeby podróżować w czasie i w przestrzeni. I to jest ten rodzaj dobra, do którego każdy z nas ma dostęp. Wystarczy otworzyć pierwszą stronę - zachęca Paulina Mikuła.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska

Gość: Paulina Mikuła (absolwentka filologii polskiej, twórczyni kanału na YouTubie "Mówiąc inaczej")

Data emisji: 24.12.2020

Godzina emisji: 11:30

kul

Czytaj także

"Ania z Zielonego Wzgórza" i "Harpie" - co czyta Magdalena Ruta?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 13:35
W cyklu "Biblioteka muzyka" sprawdzamy, co czytają artyści w czasie wakacji. Jakie książki w ostatnim czasie zrobiły największe wrażenie na wokalistce Magdalenie Rucie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki na święta, pod choinkę i pod koc

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 13:00
Książki są idealnym prezentem dla rodziny, przyjaciół, znajomych i nas samych. Doskonałe na zimowe wieczory. A dodatkowo możemy wesprzeć małe księgarnie. 
rozwiń zwiń