Światowe galerie w sieci. Wystawy, które warto zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:00
W czasach pandemii oknem na świat sztuki jest komputer i internet, który pozwala przenieść się do dowolnego muzeum czy galerii na świecie, bez ruszania się z wygodnej kanapy.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Hubskyi_Mark/Shutterstock.com

Posłuchaj
07:25 CZWORKA Stacja Kultura - galerie 03.03.2021.mp3 Ada Janiszewska o najciekawszych wystawach online (Stacja Kultura/Czwórka)

 Gaudí: architekt wyobraźni

The Atelier des Lumières, czyli muzeum sztuki cyfrowej w Paryżu prezentuje wystawy w formie pokazów i projekcji. Teraz atelier jest zamknięte, ale udostępnia swoje zbiory w sieci - na swojej stronie, na Instagramie, Facebooku i Tweeterze. - Warto zwrócić uwagę na wystawę poświęconą katalońskiemu architektowi Antoniemu Gaudíemu - zachęca Adrianna Janiszewska. - Prezentowane są tam prace artysty z początku XX wieku, które początkowo określano jako kapryśne i prowokacyjne. Wystawa "Gaudí: architekt wyobraźni" podkreśli nieograniczoną kreatywność i śmiałe projekty katalońskiego architekta.

Les expositions Dalí et Gaudí à l'Atelier des Lumières | Sortiraparis

W hołdzie twórcy op-artu

W Centre Poumpidou czynna jest wystawa poświęcona Victorowi Vasarely'emu - francuskiego przedstawiciela abstrakcji geometrycznej, który tworzył układy form dynamicznych, sugerujących ruch i przestrzeń i dziś uznawany jest za inicjatora op-artu. - To pierwsza tak obszerna retrospektywa prac tego twórcy. Zobaczymy na niej ponad 300 dzieł jego autorstwa - w tym m.in. obrazy, rzeźby, multiplikacje, integracje architektoniczne, reklamy i wczesne studia - wymienia autorka cyklu "galerie dookoła świata". - W 1969 roku legendarny piosenkarz David Bowie tworząc okładkę do singila "Space Oddity" wykorzystał jeden z obrazów Vasarely'ego. Tę pracę również zobaczymy w Centre Poumpidou.

Visite exceptionnelle de l'exposition Vasarely | Centre Pompidou

Manifest efemeryczny w Hong Kongu

Galeria "Tomorrow Maybe" w Hong Kongu zaprasza na spotkanie z twórczością Ofelii Jacarini. - Nowa seria prac artystki, zatytułowana "Manifest efemeryczny", ukazuje ruch, zawieszenie choreografii i tańca w rzeźbiarskiej instalacji i fotografii - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - "Manifest Ephemeral" to także wystawa jej badań opartych na procesach, które rozpoczęły się podczas rezydencji w Eaton DC w 2018 roku.

Movements Abstraction - Ophelia Jacarini / Isabella Ng

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 03.03.2021

Godzina emisji: 10.17

kul

Czytaj także

"Szkło. Sztuka. Design". Wracają wzory z lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:10
Zachwycające formy, nieskończona ilość wzorów i barw. Niezwykle delikatny i wymagający materiał, jakim jest szkło daje ogromne możliwości twórcze. Unikatowe projekty z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle pożądane. Ich niepowtarzalne wzornictwo rozpala wyobraźnię miłośników designu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualny Amsterdam. Dokąd się wybrać, co zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:30
W historycznym centrum Amsterdamu znajduje się plac Spui. Na jego tyłach - w starym budynku sierocińca - od lat działa jedno z najciekawszych muzeów w mieście, w którym historia spotyka się z najnowocześniejszą technologią. 
rozwiń zwiń