Aktorki zabierają głos - spektakl o przekraczaniu granic

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:30
- Jakiś czas temu w mediach przetoczyła się fala bulwersujących publikacji na temat mobbingu, molestowania i przemocy w polskich teatrach - mówi reżyser spektaklu Magdalena Łazarkiewicz. - W kontaktach ze studentkami zorientowałam się, że to jest temat, który mocno je dotyka, a który jest ewidentnie nieprzepracowany.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Daxenbichler

Każdy ma swoje lato.jpg
"Każdy ma swoje lato" - o dojrzewaniu w promieniach słońca


- Zamiatane dotychczas zjawisko przedmiotowego traktowania kobiet, przeważnie młodych aktorek, w relacjach zawodowych, jakiego doznały podczas swoich doświadczeń teatralnych, ale również na etapie pobytu ich w szkole teatralnej. To są często bardzo bulwersujące przykłady mobbingu i molestowania - mówi Magdalena Łazarkiewicz. Reżyser zaczęła wspólnie ze studentkami analizować to zjawisko zarówno od strony ich osobistych doświadczeń, jak i filmów, dokumentów i fabuł, które o tych sprawach opowiadają. I tak powstał spektakl "Aktorki" w reż. Magdaleny Łazarkiewicz. Jest to przedstawienie dyplomowe kierunku aktorstwa filmowego AMA Film Academy, zrealizowane w formie spektaklu telewizyjnego w oparciu o sztukę Michała Telegi pod tym samym tytułem. 


Posłuchaj
09:15 Czwórka/Stacja Kultura - spektakl "Aktorki" 17.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o spektaklu Magdaleny Łazarkiewicz "Aktorki" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Tekst Michała Telegi stał się rodzajem manifestu polskiej odmiany "Me Too", okazał się również bardzo inspirującym materiałem do pracy nad tym spektaklem. - Młody autor, Michał Telega, postanowił przeprowadzić wywiady z pięcioma studentkami wydziału aktorskiego na temat ich osobistych doświadczeń związanych z problemem przekraczania granic i nadużyć, często ocierających się o molestowanie - opowiada Magdalena Łazarkiewicz. - W ten sposób powstał bardzo przejmujący tekst pt. "Aktorki - przepraszam, że dotykam". Ten tekst uruchomił lawinę rozmów i dociekań na ten temat i też w dużym stopniu wpłynął na to, że w akademiach teatralnych powołano stanowisko rzecznika ds. równego traktowania. Również przyczynił się do szeregu zmian w polityce antyprzemocowej - aktualnie trwają prace nad stworzeniem uczelnianego kodeksu etyki zawodowej.


przemoc domowa rodzina małżeństwo mąż żona 1200.jpg
Eskalacja przemocy w czasach izolacji? Psycholog: jest coraz trudniej

Sprawdź także:

- Zależało mi bardzo, żeby podczas pracy nad spektaklem sięgnąć do sfery osobistych przeżyć aktorek, ale w żaden sposób nie przekroczyć sfery ekshibicjonizmu. Ważna też była decyzja młodych aktorek o zgodzie na pokazanie fragmentu swojego ciała, na obnażenie się przed kamerą - tłumaczy reżyser. - Ważne było też to, że była to ich własna, autonomiczna decyzja, nie było z mojej strony żadnej presji. Myślę, że cała ta praca wpłynęła na wzmocnienie poczucia podmiotowości tych młodych aktorek. Taką mam nadzieję.

Jak podkreślała Magdalena Łazarkiewicz, dzięki otwartości autora Michała Telegi mogli spróbować dopasować ten tekst do wrażliwości studentek, które potraktowały go jako swój bardzo intymny, mocno przeżyty głos w tym bardzo trudnym temacie.

Premiera spektaklu online będzie miała miejsce 18 marca 2021 o godz. 19.00.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomek Jurewicz (reżyser)

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Świat filmu w pandemii. Co oglądamy i na co czekamy?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 11:17
Tęsknimy za kinem, nowościami, premierami na srebrnym ekranie, ale filmowcy nie próżnują. Trwają prace nad serialem "Atomówki", filmem "House of Gucci", a online możemy oglądać "Cherry: niewinność utracona". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu Oscary, komu? Kameralne produkcje i polskie akcenty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:39
Wiemy już, kto 25 kwietnia 2021 roku powalczy o najważniejsze nagrody przemysłu filmowego. Przyglądamy się nominacjom tropimy polskie "akcenciki". 
rozwiń zwiń