Polecamy książki. "Klara i Słońce" Kazuo Ishiguro

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 13:30
"Klara i Słońce" to książka noblisty Kazuo Ishiguro, znanego brytyjskiego pisarza japońskiego pochodzenia. Powieść ukazuje świat widziany oczyma niezwykłej narratorki - humanoidalnego robota, czyli tytułowej Klary. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ sdecoret

shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

Jest to pierwsza powieść Ishiguro opublikowana po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla w 2017 roku. "Klara i Słońce" to emocjonalna historia, w której autor mierzy się z najważniejszymi pytaniami: czym jest człowieczeństwo i co znaczy kochać? - Po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii przeszczepiał japońskie elementy na europejski grunt. Ale tak naprawdę Ishiguro pisze z "potężną siłą emocjonalną, która odsłoniła otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem", czytamy w uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego - tłumaczyła Kinga Michalska.

Posłuchaj
06:35 kultura czwórka michalska 06042021.mp3 Kinga Michalska opowiada o książce "Klara i Słońce" Kazuo Ishiguro (Stacja Kultura/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Tytułowa Klara to humanoidalny robot, nazywany fachowo Sztuczną Przyjaciółką. Posiada jednak zdolności poznawcze, pamięć i - co najważniejsze - empatię. - Jest do kupienia i choć nie jest najnowszym modelem, cieszy się opinią dobrej zabawki. W oczekiwaniu na klientów, który zabiorą ją ze sklepu, obserwuje świat przez szklaną witrynę - opowiadała Kinga Michalska. - Robią to rodzice nastoletniej dziewczynki i Klara jedzie do domu prawdziwych ludzi. Okazuje się jednak, że ludzki świat wcale nie jest taki piękny, jak sądziła będąc jeszcze w sklepie. 

Czytaj także:

Jak podkreślała gość Czwórki, Klara pokazana jest tu nieco inaczej niż w większości powieści o sztucznej inteligencji. - Z reguły roboty przedstawione są jako zagrożenie i w przyszłości spowodują automatyzację w fabrykach i odbiorą nam pracę, albo przejmą władzę nad światem. Tymczasem w powieści Ishiguro są świetną pomocą, idealnymi przyjaciółmi, którzy zawsze mają dla na czas i trwają przy nas bezwarunkowo - mówiła Kinga Michalska. - Tu pojawia się pytanie: kim jest Klara dla nastolatki. Bo choć wszyscy marzymy o idealnej przyjaźni, możemy niezamierzenie, bądź wręcz celowo drugą osobę skrzywdzić - tłumaczyła gość Czwórki. - Autor stawia więc podstawowe pytania o ludzkie emocje i o to, jacy są "najbardziej ludzcy ludzie". Mamy tu mnóstwo ważnych i aktualnych kwestii.

​***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 06.04.2020

Godzina emisji: 11:35

kd

Czytaj także

Polecamy książki. Ali Smith - "Zima"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 22:30
"Zima", druga powieść Ali Smith z czterotomowego cyklu "Pory roku". Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych opowiedziana przez autorkę z ciepłem, humorem i sympatią. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń