Matura z Czwórką. Imre Kertész i literatura pełna pamięci

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:30
- Imre Kertész zmarł pięć lat temu, jednak często wraca się do jego twórczości, gdyż to ważna część tzw. literatury obozowej, poświęconej tematyce Holocaustu - mówiła Kinga Michalska. 
Imre Kertsz, węgierski zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury
Imre Kertész, węgierski zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Foto: PAP/EPA

shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

- W swojej twórczości Imre Kertész opisuje trudne doświadczenia, które stały się jego udziałem. W 1944 roku wywieziony został wraz z całą rodziną do obozu w Auschwitz, potem w Buchenwaldzie. Poza matką, wszyscy jego najbliżsi zginęli w tych obozach - opowiadała Kinga Michalska. - Później, gdy w 1945 roku powrócił na Węgry próbował pracować jako dziennikarz, nie zgadzał się jednak na współpracę z reżimem i nie akceptował rzeczywistości. Poświęcił się działalności literackiej i translatorskiej, a wybory, do których podjęcia zmusiło go życie, zadecydowały potem o jego wielkiej literackiej karierze - podkreślała gość Czwórki. 

Posłuchaj
07:07 kultura kertesz czwórka 20042021.mp3 Trudna historia Holocaustu na kartach książek Imre Kertesza (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Gdy w 1975 roku napisał debiutancką powieść "Los utracony" z pewnością nie domyślał się, że będzie to najważniejsza i najczęściej przywoływana książka. To historia chłopca, który trafia do kolejnych obozów koncentracyjnych, widzi krematoria i tragedie ludzkie, które mają tam miejsce - opowiadała Kinga Michalska. Jak podkreślała, łatwo tu dostrzec analogię z losem samego autora. - To po części historia autobiograficzna. Podobnie, jak jego dwie kolejne książki "Fiasko" i "Kadysz za nienarodzone dziecko" - w sumie tworzą one trylogię tzw. "ludzi bez losu", czyli osób, które poprzez trudną historię zatracają swoją tożsamość - podkreślała gość Czwórki. 

Czytaj także:

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Jak podkreślała gość Czwórki, tematyka Holokaustu, ale także przemian politycznych i historycznych na Węgrzech dominuje w całej twórczości Imre Kertésza. - Pisał on także powieści biograficzne, eseje. Cały czas przetwarzał swoje trudne doświadczenia - mówiła Kinga Michalska. - W wywiadach podkreślał, że literatura powinna pokazywać, że jest sens życia po Holokauście. 

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

Imre Kertész to węgierski pisarz żydowskiego pochodzenia, który nagrodę Nobla otrzymał w 2002 roku za to, że jego powieści "przeciwstawiają osobiste doświadczenie jednostki wobec brutalnej bezstronności historii". - Sam Kertész, kiedy trafił do obozu koncentracyjnego nie czuł się Żydem, nie znał języka jidysz i to, co tam zastał podobno kompletnie go zaskoczyło - powiadała Kinga Michalska. - W jego twórczości bardzo ważne jest więc przetwarzanie problematyki tożsamości poprzez literaturę. Stanowi ona dla niego narzędzie do poznania samego siebie, cel i sens jego egzystencji. Jak mówił pisarz, literatura go ocaliła.

Czytaj także:

Wraz z Kingą Michalską do 4 maja co tydzień omawiamy sylwetki i twórczość laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Pomagamy Wam przygotować się do matury! ZOBACZ WIĘCEJ >>>

​***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 20.04.2020

Godzina emisji: 11:35

kd

Czytaj także

Polecamy książki. Ali Smith - "Zima"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 22:30
"Zima", druga powieść Ali Smith z czterotomowego cyklu "Pory roku". Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych opowiedziana przez autorkę z ciepłem, humorem i sympatią. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń