Studencka wizja "Burzy" wg Williama Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 18:15
Teatr Politechniki Warszawskiej przedstawia swoją interpretację dramatu Szekspira "Burza". - Nasza inscenizacja to spektakl z przesłaniem dla młodych ludzi, jak również dla tych, którzy chcieliby zobaczyć, co młode pokolenie myśli o Szekspirze - mówi reżyser Grzegorz Sierzputowski.  
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: alphaspirit/ Shutterstock

pixabay taniec teatr 1200.jpg
"Wstyd". Doświadczanie emocji w teatrze

Jedna z ostatnich sztuk Williama Szekspira, "Burza", nie powstałaby, gdyby nie wybuch epidemii w Londynie, który zmusił pisarza do zejścia ze sceny i chwycenia za pióro. Podobnie jak jej filmowa wersja, zrealizowana z okazji 15-lecia Teatru Politechniki Warszawskiej. "Burza" nie powstałaby, gdyby nie przeciwności losu.


Posłuchaj
06:39 Czwórka/Stacja Kultura - "Burza" 05.05.2021.mp3 O filmowej realizacji spektaklu teatralnego "Burza" wg Szekspira rozmawiamy z reżyserem Grzegorzem Sierzputowskim (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Spektakl opowiada historię zdradzonego i wygnanego na magiczną wyspę księcia Mediolanu Prospera, który pewnego dnia ma okazję zemścić się na swoich dręczycielach z przeszłości. Niestety, jak to często bywa, ofiara zbyt łatwo sama staje się oprawcą, a władza może skorumpować nawet najszlachetniejsze serce. Historia jest jednak okraszona odrobiną szekspirowskiej magii oraz poczucia humoru, co powinno zadowolić zarówno miłośników tragedii, komedii, a nawet romansu.


Źr. Facebook/ FILM IMAGE/ Burza - trailer filmu


- Nasza realizacja "Burzy" różni się tym od innych, że jest umiejscowiona tu i teraz. Dzisiaj. We współczesnym świecie - opowiada Grzegorz Sierzputowski. - Przywołujemy postać Sykoraks, której nie ma w oryginalnym tekście. Jest to postać kobiety. Kobiety, która w dzisiejszym świecie ma coś do powiedzenia i nie zgadza się na to, że ten świat wygląda, jak wygląda. Kobiety, która być może pozwoli nam uratować ten świat, aby był on lepszy. 


gest stop przemocy kobieta shutter 1200 Patrick Daxenbichler.jpg
Aktorki zabierają głos - spektakl o przekraczaniu granic

Zobacz także:

Jak mówi gość audycji, przy pisaniu scenariusza jego twórcy opierali się na tekście szekspirowskim w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, wykorzystano również teksty z powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych" oraz "Dom dzienny, dom nocny". - Jesteśmy w kontakcie z naszą noblistką również tym intelektualnym i chcielibyśmy, żeby była zadowolona z naszego wyboru jej tekstów. To właśnie cytatami z jej dzieł mówi Sykoraks - tłumaczy reżyser. - Nasza realizacja nie jest filmem, nie jest też spektaklem teatru telewizji. Jest to filmowa realizacja spektaklu teatralnego "Burzy" wg Szekspira.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Grzegorz Sierzputowski (reżyser)

Data emisji: 05.05.2021

Godzina emisji: 11.41


aw

Czytaj także

Świat filmu w pandemii. Co oglądamy i na co czekamy?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 11:17
Tęsknimy za kinem, nowościami, premierami na srebrnym ekranie, ale filmowcy nie próżnują. Trwają prace nad serialem "Atomówki", filmem "House of Gucci", a online możemy oglądać "Cherry: niewinność utracona". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu Oscary, komu? Kameralne produkcje i polskie akcenty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:39
Wiemy już, kto 25 kwietnia 2021 roku powalczy o najważniejsze nagrody przemysłu filmowego. Przyglądamy się nominacjom tropimy polskie "akcenciki". 
rozwiń zwiń