"Czy wie(r)sz, że?". Młodzieńczy bunt według Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 14:42
Tadeusz Różewicz cenił sobie poetycką autonomię. - Charakteryzuje go wolność i niezależność. Buntował się przeciwko wszystkiemu, więc wielu młodych ludzi odnajduje się w jego twórczości i identyfikuje się z nim - mówiła Natalia Izdebska, studentka polonistyki. W tym roku poeta obchodziłby 100. urodziny. 
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: Stanisław Moroz/PAP

czaszka świeca stara książka śmierć symbol 1200 free.jpg
"Czy wie(r)sz, że?" - K.K. Baczyński musiał dokonać wyboru - być albo nie być?

Tadeusz Różewicz pisał prostym językiem - opowiadają rozmówczynie Czwórki - co nie zawsze podobało się innym twórcom. Zarzucano mu czytanie prasy oraz używanie brzydkich słów. Autor cenił wolność i własne zdanie. Często był przez to nierozumiany. Można go uznać za symbol buntu, a młodzi ludzie przeżywający trudny okres dorastania, mogą znaleźć w jego twórczości pewne wskazówki, które pomogą w znalezieniu swojego miejsca na Ziemi.

Posłuchaj
08:02 czwórka kultura rózewicz 2021_05_10.mp3 O biografii i twórczości Tadeusza Różewicza - w materiale reporterskim Oliwii Krettek (Stacja Kultura/Czwórka) 

shutterstock_poezja120.jpg
"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co poeta miał na myśli

Poeta urodził się w 1921 roku w Radomsku i w tym roku obchodziłby swoje 100. urodziny. W gimnazjum uzyskał małą maturę, jednak jego dalsza edukacja przerwana została wybuchem wojny. Poeta imał się  różnych prac, pomagając rodzinie, a w 1942 roku został żołnierzem AK i przez kilka miesięcy walczył z bronią w ręku w oddziałach leśnych. Jednocześnie pisał wiersze i redagował pismo "Czyn zbrojny". W jego utworach wówczas widać było zamiłowanie do dzieł Juliusza Słowackiego i Stefana Żeromskiego, ale jednocześnie "typowe dla twórców tego okresu" rozdarcie. - Jego twórczość przepełniona była troską o człowieka, jego egzystencję. Stosował prosty język, docierający do potencjalnych czytelników, dzięki któremu chciał przedstawić panującą wokół niego trudną rzeczywistość - mówiła Katarzyna Pieńko, polonistka ze Szkoły Podstawowej ni 1 w Polkowicach. 

Czytaj także:

Po wojnie Różewicz został ściągnięty do Częstochowy przez Juliana Przybosia, który stał się jego mentorem. Poeta dostał się też na studia, choć ich nie ukończył. Dołączył do Awangardy Krakowskiej - Grupa ceniła ludzi, którzy przekraczali normy, wychodzili poza utarte granice - mówi Natalia Izdebska, studentka polonistyki. - Dla nich liczyła się przede wszystkim estetyka, a Różewicz pisał o rzeczach brzydkich, które odstraszają - podkreślała. - Potrafił jednak podążać własnymi drogami, cenił sobie niezależność. Dlatego stał się jednym z symboli młodzieńczego buntu, wielu młodych może się z nim identyfikować - mówiła ekspert. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Oliwia Krettek

Data emisji: 10.05.2021

Godzina emisji: 10.16

Czytaj także

"Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 15:30
Dołącz do społeczności wrażliwych. 15 kwietnia w całej Polsce powraca akcja będąca gratką dla miłośników poezji i tych, którzy chcą ją poznać. Przed nami V edycja "Wierszy w mieście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czy wie(r)sz, że?" - czyli, co Norwid miał na myśli?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 14:03
W ramach powtórek do matury, i z okazji jubileuszowego roku trzech wielkich polskich poetów: Norwida, Różewicza i Baczyńskiego, Oliwia Krettek wraz z zaproszonymi gośćmi opowiada o nieznanych faktach z życia najważniejszych polskich twórców.
rozwiń zwiń