"Rękopis z pudła" - skazani przepisują powieść bestsellerowego autora

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 20:45
Fundacja Zmiana wraz z popularnym pisarzem kryminałów Wojciechem Chmielarzem i Wydawnictwem Marginesy realizuje akcję społeczną "Rękopis z pudła". Jej celem jest pomoc w resocjalizacji skazanych oraz zebranie funduszy na rozbudowę księgozbiorów więziennych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Johnstocker Production

Ruletka12000.jpg
Więźniowie w szponach hazardu. Jak przekroczyli granice?

W ramach akcji "Rękopis z pudła" kilkanaścioro skazanych przepisało najnowszy kryminał Wojciecha Chmielarza "Wilkołak". Oprawiony rękopis został udostępniony przedpremierowo na aukcji. Zwycięzca licytacji mógł się zapoznać z treścią książki na tydzień przed jej oficjalną premierą 19 maja. 

Posłuchaj
12:56 Czwórka/Stacja Kultura - rękopis z pudła 18.05.2021.mp3 Paweł Jan Nowak z Fundacji Zmiana opowiada o akcji "Rękopis z pudła" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Z badań wynika, że czytelnictwo w Polsce jest na niskim poziomie. Tą akcją chcieliśmy nieco je spopularyzować, a przy okazji zebrać fundusze na zakup książek do bibliotek więziennych - mówi organizator akcji Paweł Jan Nowak. - Mieliśmy kilku pisarzy do wyboru. Chodziło o to, żeby jednak dać skazanym to, co najbardziej lubią. Okazuje się, że w zakładach karnych oprócz Kodeksu karnego popularne są kryminały. Daliśmy więc osadzonym do przepisania fragmenty wciągającej opowieści Wojciecha Chmielarza. Powieść była na tyle interesująca, że sami potem prosili o kolejne części, żeby dowiedzieć się, jak rozwija się fabuła.

Jak mówi gość audycji, badania przeprowadzono na szerszą skalę i wynika z nich, że grupami, które najwięcej czytają, są uczniowie oraz skazani. Jednak po zakończeniu tego etapu życia ich zainteresowanie czytelnictwem spada. Czytanie nie dość, że wpływa na wyobraźnię, poszerza wiedzę, może mieć właściwości resocjalizacyjne, daje również wiele innych korzyści.

Czytaj także:

- Czytanie pozwala nam przenieść swój umysł w inne miejsce, zaczynamy patrzeć na świat oczami innych ludzi. Zmiana perspektywy jest zawsze bardzo dobra, a książki dają tę możliwość - wyjaśnia. - Przepisywanie zaś sprawia, że czytamy dokładnie i czytamy ze zrozumieniem. Przepisując bowiem, zastanawiamy się głębiej nad każdym wyrazem. Dla więźniów zmiana perspektywy myślenia i wyrwanie ich ze schematów, w których tkwią, są ważne. Często popełnione przez nich błędy są powodem ograniczenia. Chcieliśmy, żeby zaczęli czytać, a tym samym rozbudzić w nich ciekawość i pokazać inną perspektywę. Być może to pozwoli im w przyszłości spojrzeć inaczej na pewne sprawy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paweł Jan Nowak (Fundacja Zmiana)

Data emisji: 18.05.2021

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Wojciech Chmielarz: teraz jest czas na "literacki fun"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 15:00
Wojciech Chmielarz ogłosił, że w czasie narodowej kwarantanny będzie pisał nową, nietypową powieść. Każdy jej odcinek publikuje na bieżąco na swoim profilu w mediach społecznościowych. - To surowy tekst, tworzony na gorąco i bez planu. Są tu błędy, są niezręczności. Ale chodzi o literacki fun - zapowiada pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki: Edward Brooke-Hitching i "Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 12:00
Książka brytyjskiego pisarza, dziennikarza i antykwariusza to pełna zaskakujących odkryć i niespodzianek wyjątkowa podróż przez historię literatury. 
rozwiń zwiń