Galerie online. Muzea mamy pod ręką

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 12:00
Kultury i sztuki po miesiącach lockdownu wciąż nam mało. Licznie odwiedzamy okoliczne muzea i galerie, ale nie zapominamy również o tych wirtualnych. Internet wciąż daje nam możliwości podróży po galeriach świata o każdej porze dnia i nocy. Ruszamy do Ontario, Mediolanu i Londynu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/Shutterstock

wystawa ilustracje galeria kobieta shutter 1200 Rawpixel.jpg
Galerie online. Sztuka świata w internecie

Posłuchaj
16:59 czwórka stacja kultura 19.05.2021 galeria.mp3 Odwiedzaj galerie online - muzealne propozycje Mediolanu, Londynu i Ontario (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Gdy za naszym oknem deszcz, warto wyskoczyć do słonecznego Mediolanu, nie tylko na spacer jego przepięknymi uliczkami. Galeria Hub zaprasza na wystawę Laury Benetton, artystki, która na co dzień tworzy i mieszka w Londynie. Kuratorkami ekspozycji "Metamorphosis" ("Metamorfozy") są Laura Pivetta i Greta Zuccali. - Jak mówi Laura Pivetta, to artystyczne podejście Benetton do rzeczywistości jest instynktowne. Widzimy żywe kolory, ich rozłożenia na wielkich płótnach, ale kieruje się też silną irracjonalną stroną. Może to brzmieć jak paradoks, ale równowaga propozycji i instalacji panoszą się po wielkim płótnie, między proporcją a instynktem, naturą i rygorem, swobodnymi kolorami i powściągniętymi kształtami - relacjonuje Ada Janiszewska. 

Artystka bawi się kolorem, kształtem i światłem. W jej obrazach Czwórkowa reporterka dostrzega i topniejące lodowce, i rozbite szkło. 

Benetton słynie z wielu kolorów na płótnie, z zabaw barwą. Tę wystawę możemy pobrać na swój komputer w formie wirtualnej książki, w której artystka też opowiada o swoich inspiracjach. 

Czytaj także:

W poszukiwaniu wirtualnych wystaw ruszamy też za ocean. Tym razem do Ontario w Kanadzie. Tam światowej sławy performer Ragnar Kjartansson zaprasza na wystawę "Death is Elsewhere" w Art Gallery of Ontario. 

Jego panoramiczna instalacja składa się z koła siedmiu ekranów. Wideo przedstawia dwie pary bliźniaków, którzy często współpracują z artystą: Kristín Anna i Gyða Valtýsdóttir, założyciele nowatorskiego, klimatycznego islandzkiego zespołu múm, oraz Aaron i Bryce Dessnerowie ze słynnego amerykańskiego zespołu alt-rockowego The National. 

To obraz bardzo refleksyjny, dla jednych widzów niepokojący, dla innych czuły i uspokajający. 

Art Gallery of Ontario/Ragnar Kjartansson: Death is Elsewhere

Londyn podziemny i kwiatowy

Nie wszyscy wiedzą, że Londyn oprócz niespodzianek naziemnych kryje też podziemne tajemnice. Dziś, siedząc na własnej kanapie, możemy wyruszyć w wyjątkową podróż za sprawą wirtualnej propozycji, którą serwuje nam Mail Rail. Wirtualna wycieczka wagonikiem podziemnej poczty jest niezwykle interesująca i pełna niespodzianek. O jej tajemnicach opowiada m.in. inżynier, który pracował tam 27 lat. Wagoniki, dziś udostępnione turystom, nie są zbyt wygodne, a to dlatego, że służyły jedynie do przewozu listów i paczek. 

Pierwsze tunele wąskotorowej kolejki pocztowej wydrążono już w 1914 roku. I wojna światowa przerwała te prace, ale już w 1927 roku wszystko zaczęło działać. Ogromnie przyspieszyło to przesyłanie poczty w Londynie. Ten cud inżynierii działał przez 70 lat, aż do 2003 roku. 


rośliny podlewanie kwiaty 1200.jpg
Domowa dżungla - jak ją założyć i szaleć na Instagramie?

W Londynie możemy też zanurzyć się w świat kwiatów, niekoniecznie wybierając się do parku.  W Garden Museum znajdziemy wiele propozycji: żywe kwiaty, instalacje, ale i malarstwo na płótnie. 17 maja została otwarta pierwsza muzealna wystawa w Wielkiej Brytanii nowojorskiej artystki Shary Hughes. Dzięki niej możemy zanurzyć się w świat kwiatów i kolorów. Artystka bardzo precyzyjnie podchodzi do wyobrażonych krajobrazów, stara się je ożywić. Na wielkoformatowych pracach zobaczymy orchidee czy maki w przepięknych, nie zawsze realistycznych kolorach.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 10.14

pj


Czytaj także

Galerie dookoła świata: portrety, RPA, świat biznesu i animacje

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:00
Wciąż trudno wybrać się w zagraniczną podróż. W Czwórce nie przestajemy więc zwiedzać wirtualnie. W "Przeglądzie wystaw w galeriach światowych" ruszamy do Sydney, Chicago, Wilna i Londynu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawy online - Londyn, Sydney, Sztokholm

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 21:50
Kwiaty w Londynie, samotność w erze hiperłączności w Sydney i fotograficzny pop-art w Sztokholmie. Jak co tydzień Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych ekspozycjach, które możemy zwiedzać wirtualnie.
rozwiń zwiń