Architektura krajobrazu ma znaczenie. Projekty Aliny Scholtz wciąż zazieleniają stolicę

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 13:30
Aliny Scholtz, architektka krajobrazu, swoje projekty rysowała tuż po wojnie w Biurze Odbudowy Stolicy. One tworzą się do dziś, trwają i rosną, a w Muzeum Woli możemy zobaczyć, jak powstawały: park Moczydło, rekonstrukcja ogrodu Saskiego czy Centralny Park Kultury.
Muzeum Woli
Muzeum WoliFoto: shutterstock/Grand Warszawski

Dom Chłopa Bohdan Pniewski.jpg
Bohdan Pniewski. Architekt stolicy, salonów i władzy

Warszawa po II wojnie światowej przeobraziła się w zieloną stolicę. Za projektami wielu parków, terenów zielonych, ogrodów i skwerów stała Alina Scholtz, pionierka architektury krajobrazu w Polsce, która kierowała zespołem Zieleń, w Wydziale Urbanistycznym Biura Odbudowy Stolicy. Architektka jest bohaterką wystawy w Muzeum Woli, która nosi tytuł "Więcej zieleni. Projekty Aliny Scholtz".


Posłuchaj
11:54 czwórka stacja kultura 17.06.2021.mp3 Architektura krajobrazu. Wystawa projektów Aliny Scholtz w Muzeum Woli w Warszawie (Czwórka/Stacja Kultura)

 

- Dla nas Alina Scholtz jest reprezentantką bardzo niedocenianego zawodu, jakim jest architektka krajobrazu - mówi Klara Czerniewska-Andryszczyk, kuratorka ekspozycji. - Ona jest przede wszystkim pionierką tego zawodu w Polsce, współpracowała z bardzo dużym zespołem, kierowała nim. A do dziś o tym zespole niewiele się mówiło. Ostatnia wystawa, dotycząca zieleni w mieście, odbyła się ponad 20 lat temu i była to inicjatywa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Natomiast nasza wystawa jest takim nowym spojrzeniem na odbudowę stolicy - wyjaśnia.

Po wojnie Warszawa przeszła gwałtowną zmianę urbanistyczną. Wiele z nich zawdzięczamy projektom zespołu Scholtz. Te projekty zachowały się i są prezentowane na ekspozycji. - To przepiękne akwarele rysowane głównie ręką Scholtz - mówi gość Czwórki. 


Klara Czerniewska-Andryszczyk zwraca uwagę na architekturę krajobrazu i architektów krajobrazu. Podkreśla, że jest to dziedzina budowania, kreowania przestrzeni poprzez zieleń, poprzez budowanie krajobrazu. - Naszym mottem przy tworzeniu wystawy było hasło, że: miasto to nie tylko architektura, nie tylko budynki, ale też zieleń, która spowija budynki - wyjaśnia. - Architektka krajobrazu zajmuje się kreowaniem przestrzeni między budynkami, ale nie tylko przez dobór nasadzeń, roślin, drzew i krzewów ozdobnych, ale też wykonuje pracę urbanistyczną, która ma na celu budowanie mikroklimatów, zmianę ich i poprawę naszej jakości życia - dodaje. 


shutterstock anime studio ghibli japonia hadrian 1200.jpg
Fenomen Studia Ghibli. Japońskie animacje o relacjach

 

Alina Scholtz, bohaterka wystawy, była współautorką książki "Rekreacja w osiedlu", która pokazywała, jak zieleń zmienia przestrzeń, w której żyjemy. 

- Na wystawie pokazujemy różne aspekty zieleni w mieście, od przestrzeni rekreacyjnych, między budynkami mieszkalnymi, ogrody jordanowskie i place zabaw dla dzieci, ogródki przydomowe. To sfera najbliższa człowiekowi w jego codzienności - mówi kuratorka wystawy.- A z drugiej strony odbudowując zieleń po wojnie Alina Scholtz rekonstruowała np. ogród Saski, który jest założeniem reprezentacyjnym - dodaje.  

Architektka pracowała też na Powiślu, gdzie stworzyła Centralny Park Kultury. Jej projekty, jak wszystkie dotyczące architektury krajobrazu, były projektami długofalowymi, realizowanymi przez kolejne zespoły pracowników. 

Alina Scholtz zamieszkała w Warszawie w 1945 roku, tuż po wojnie, wcześniej opiekowała się Parkiem Chopina w Żelazowej Woli.  


Po wojnie w Warszawie dzieło architektów krajobrazu przerasta ich własne życie Klara Czerniewska-Andryszczyk

Część wystawy nazwana sekcją "Wola Lab" jest pewną wycieczką po współczesności. - Projekty Aliny Scholtz są dla nas punktem wyjścia - mówi kuratorka. - Opowiadamy o drzewach, wodzie, ruchu powietrza, klinach nawietrzających, terenoplastyce - wymienia. - Druga część, opracowana przez Natalię Budnik, dotyczy drzew, tego jak rosną, jaka jest ich dynamika. Widzimy to na co dzień, ile czasu trzeba, by urosło ono do porządnych rozmiarów. Architekt planuje to w swojej pracy - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Klara Czerniewska-Andryszczyk (kuratorka ekspozycji)

Data emisji: 17.06.2021

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Horyzont zdarzeń - koniec kompetencji pojmowania

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 15:05
Na styku nauki, technologii i sztuki zostanie otwarta wystawa "Horyzont zdarzeń". - Te trzy dziedziny spotykają się od lat - mówi Tomasz Wendland, dyrektor Biennale i kurator. - Kiedyś malarstwo olejne było takim wynalazkiem, rewolucją jak świat cyfrowy - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:37
2020 rok i pandemia przyniosły nam wiele niewiadomych, często w kontekście pytań o przyszłość. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki staje temu na przekór i ogłasza plan wystaw na 2021 rok. 
rozwiń zwiń