Galerie dookoła świata. Paryż, Londyn, Bangkok

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 15:00
Muzea stolic świata stoją przed nami otworem, a wszystko to dzięki internetowi. Z własnej kanapy przez telefon, tablet, komputer ruszamy w podróż po wystawach świata. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
12:54 czwórka stacja kultura 23.06.2021.mp3 O wystawach w galeriach świata opowiada Ada Janiszewska (Czwórka/Stacja Kultura)

W Paryżu w Musée du quai Branly trwa wystawa "Ex Africa". Prezentuje ona afrykańską estetykę obecną w sztuce współczesnej. Odpowiada na pytania, jak sztuka afrykańska, zwana dziś klasyczną, może pozostać obecna i aktywna we współczesnej twórczości. Philippe Dagen, kurator wystawy, krytyk i historyk sztuki, stara się pokazać, że takie idee i formy dziś bardziej żywe niż kiedykolwiek, że sztuka afrykańska pojawia się w wielu innych postaciach, u wielu różnych artystów, którzy nawet nie mają korzeni afrykańskich. 

Sztuka afrykańska prezentuje się jako rytualna, kolorowa, metaforyczna, niezwykle ciekawa do eksploracji. 

Swoje prace prezentuje 34 artystów m.in. Jean-Michel Basquiat. Na stronie muzeum zobaczymy instalacje, obrazy, rzeźby, fotografie, rysunki, a także wideo z kuratorskim komentarzem o artystach i ich sztuce. 


Zobacz także
galeria wystawa sztuka 1200.jpg
Od arcydzieł renesansu do mangi - wystawy w galeriach na świecie

W Bangkoku w galerii Joyman Ekarat Aroonrat prezentuje swoją kolekcję obrazów olejnych. Na profilu facebookowym galerii możemy zobaczyć blisko 40 prac prezentowanych na ekspozycji. Dominuje w nich komiksowo-mangowa kreska, natłok kolorów - pastele róż, żółć, niebieski.  

Wszystkie prace prezentują postać młodej dziewczyny, którą miłośnicy artysty znają z poprzedniej kolekcji "Yellow eyes". - Teraz postać dziewczyny ukazana jest w jej kwitnących latach dojrzewania - komentuje Ada Janiszewska. - Ona wychodzi ze swego domu, poznaje się ze światem zewnętrznym. To radosna podróż, choć niektóre obrazy są trochę mroczne - dodaje.

Biennale-Plakatu_grafika_1200.jpg
27. Międzynarodowe Biennale Plakatu - wydarzenie legenda

Londyn kusi pracami wystawianymi w Galerii Thaddaeus Ropac. Wystawa "Rytuał" to najnowsze prace Toma Sachsa, dzieła, które nigdy wcześniej nie były prezentowane w Wielkiej Brytanii, w tym 4 rzeźby przygotowane specjalnie na tę ekspozycję, w celu zademonstrowania szerokiego spektrum charakterystycznej praktyki rzeźbiarskiej Sachsa. 

Wystawa nawiązuje do produktów konsumenckich, konsumpcji, naszych wyborów. Zwraca uwagę na fakt, że za każdym produktem, każdą rzeczą stoi człowiek, praca czyichś rąk. 


Po miesiącach pandemicznego zamknięcia ponownie otwarto i przedłużono czas trwania wystawy "The world of Banksy" w Paryżu. Ekspozycja znajduje się w Espace Lafayette Drouot. Zobaczymy tam 100 prac tego wciąż niezidentyfikowanego artysty. To wspaniała podróż dla jego fanów i miłośników streetartu. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Galerie na świecie i w sieci. Jakie wystawy warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 17:50
W Tate Muzeum w Londynie zobaczymy prace jednej z najważniejszych brytyjskich malarek młodego pokolenia. W Kalifornii poczujemy klimat paryskiej dekadencji, a w Oslo będziemy świętować Boże Narodzenie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:20
W tym roku mija 155 lat od śmierci Wassily'ego Kandinsky'ego - jednego z najsłynniejszych awangardowych twórców. Z tej okazji Centrum Pompidou wraz z Google Arts & Culture przygotowały interaktywną wystawę "Sounds like Kandinsky".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakefield, Drezno i Santander - sztuka online

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:30
Brytyjska rzeźba, holenderskie arcydzieła i sztuka iberyjska ze słynnym malarzem w tle - zapraszamy na cotygodniowy przegląd wystaw w światowych galeriach.
rozwiń zwiń