Polecamy książki: "Ogród bogów" Geralda Durrella

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 11:58
To trzecia część "trylogii z Korfu" brytyjskiego pisarza i przyrodnika Geralda Durrella. W "Ogrodzie bogów" powracamy na grecką wyspę z lat 50., by przyjrzeć się życiu niezwykle ekscentrycznej rodziny Durrellów i ich równie szalonych, czworonożnych przyjaciół.
Zdjęcie ilustracyjne - Santorini
Zdjęcie ilustracyjne - SantoriniFoto: Shutterstock/PHOTOCREO Michal Bednarek

shutterstock statek żagle 1200.jpg
Polecamy książki. "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona

- Ta trylogia ukazała się w Polsce po raz pierwszy na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Dzięki niej poznajemy florę i faunę Korfu, a także historie, legendy i ciekawostki związane z tą wyspą. Pełna humoru i ciepła, ale także ciekawostek ze świata nauki opowieść to idealna lektura na wakacje - mówiła King Michalska. 

Posłuchaj
08:40 czwórka kultura michalska 2021_07_06-11-41-38.mp3 O książce "Ogród bogów" Geralda Durrella opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

"Ogród bogów" to m.in. obraz rodziny Geralda Durella. Mamy tu dwóch braci pisarza, starszego, który potem został wziętym pisarzem, kolejnego, który pasjonuje się bronią palną, a także niezwykle kochliwą siostrę, która do domu sprowadza m.in. pewnego Turka, a ten chce zabrać ją do swego haremu. - Od tej sceny zaczyna się książka. Dodatkowo matka, wdowa, która musi mieć stalowe nerwy, jednocześnie adorowana jest przez pewnego starszego kapitana statku, który akurat postanawia się ustatkować - opowiadała Kinga Michalska. - Ich dom zamieszkuje dodatkowo mnóstwo zwierząt, m.in. cała gromada psów, puchacz, gekon, gołąb, osioł i żółwie - opowiadała gość Czwórki. - Siłą tej książki - poza dowcipem - jest to, że choć przygody są nieco podkoloryzowane pokazują, jak rodzina może trzymać się razem, mimo przeróżnych sytuacji, które stają się jej udziałem. Dodatkowo każda z części trylogii Durella może być traktowana jako osobna książka, bo opowiada o innym okresie jego życia. 

polonez_taniec_stroje_historyczne_Shutterstock_1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

Gerald Durrell to brytyjski pisarz, który z wykształcenia jest zoologiem. - Pisarz urodził się w Indiach i od dziecka kochał przyrodę. Rodzina musiała przeprowadzić się do Anglii, ale ostatecznie trafili na wyspę Korfu, gdzie flora i fauna zachwyciły małego Geralda. Rozwijał dziecięce pasje, hodował wiele zwierząt i ostatecznie stało się to jego życiową misją - tłumaczyła Kinga Michalska. Jako 20-latek Gerald Durrell poprowadził pierwszą wyprawę do Kamerunu, potem były kolejne m.in. do Gujany. -Założył ogród zoologiczny, ale nie miał on stanowić rozrywki dla ludzi, ale azyl dla zwierząt - podkreślała gość Czwórki. - Ogród ten działa do dziś, a jego założyciel uwielbiał po latach do niego powracać. Na bazie tych doświadczeń powstałą jego literacka trylogia: "Moja rodzina i inne zwierzęta", "Moje ptaki, zwierzaki i krewni", a także "Ogród bogów"

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 06.07.2020

Godzina emisji: 11:40

 kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń