Margaret na lato. Kolejna zmiana i "Gelato" z latynoskim beatem

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 13:00
"Świat się otwiera, gdy latam wysoko, przed nami gorące dni jak Maroko" śpiewa Margaret w swoim najnowszym singlu "Tak na oko" z epki "Gelato". To kolejna odsłona artystki, która w "zmianie" czuje się najlepiej.
Margaret
MargaretFoto: Łukasz Jasiukowicz/mat.pras.

"Tak na oko" to pierwszy oficjalny singiel Margaret od czasu wydania świetnie przyjętego albumu "Maggie Vision". Za produkcję muzyczną utworu, inspirowaną współczesnymi brzmieniami latino, odpowiada KaCeZet. Wakacyjny klip nakręcony w Rimini przez ekipę Mohdo to hołd dla klasyki polskiego teledysku lat dziewięćdziesiątych, kręconego w zagranicznych kurortach.


Posłuchaj
14:22 czwórka stacja kultura 08.07.2021.mp3 Margaret opowiada o swoich inspiracjach i epce "Gelato" (Czwórka/Stacja Kultura)

 

margaret 1200.jpg
Margaret: wywracam "flow" do góry nogami

"Gelato" to kolejna nowa odsłona artystki. Wydaje się, że zmiana to jedyna stała w jej muzyce. 

- Ja kocham zmiany i zamierzam cały czas się zmieniać. Jak stoję w miejscu, to jest mi nudno i ziewam. Nie lubię tego - przyznaje artystka w rozmowie z Kasią Dydo. - Lubię się inspirować różnymi rzeczami. Zmiana to jedyny pewnik, jeśli chodzi o mnie - dodaje. 

Margaret słucha przeróżnej muzyki, jednak to latynoskie rytmy, kultura i język zdominowały "Gelato". - Moja zajawka latino-amerykańska trwa już od dawna. Utwór "Serce baila" należy do tej puli - wspomina. - Potem zaczęłam słuchać dużo hip-hopu, powstała płyta. Następnie miałam ochotę na "spuszczenie balonika" i znów poruszanie biodrami do beatu i pewnej frywolności, także w tekście - przyznaje. 

Paradoksalnie utwór "Tak na oko" powstał w wigilię. Margaret dźwiękami latino, synkopami, rozjaśniała sobie zimowe dni. 


Źr. YouTube/Margaret - Tak Na Oko (Official Video)

Jednym ze źródeł inspiracji Margaret jest Rosalía, artystka pochodząca z Hiszpanii.  - Ona mnie fascynuje na wielu poziomach. Muzycznie jest to coś tak świeżego, nowego. Zabieg wykorzystany na jej płytach zastosowaliśmy i u nas - małe instrumentarium daje przestrzeń głosowi, przestrzeń na wybrzmienie melodii - wyjaśnia gość Czwórki. - Rosalía inspiruje też swoim show, podejściem do śpiewania na żywo. Bardzo polecam jej koncerty - dodaje. 

Hiszpańska artystka sięga po flamenco, Margaret sięga dalej, do muzyki Ameryki południowej. - Piosenka "Gelato" wywodzi się z baila punku - zdradza. 

Moje inspiracje są latynoskie na maksa Margaret


Margaret - Kiedy Jak Nie Teraz/Margaret

Margaret zdradza, że jej ulubionym utworem na epce jest "Kiedy jak nie teraz". Wszystkie cztery utwory są utrzymane w fantastycznym, letnim klimacie, taka też była praca nad nimi. - Ja przy tej epce w ogóle się nie napracowałam, mocno uczestniczyłam w procesie twórczym, ale nie miałam poczucia, że pracuje - zdradza Margaret. - Te numery powstały z totalnego funu, z zabawy. Chyba to widać, chyba czuć tę energię. One powstały z serca i słońca - dodaje. 

Przy utworze "Gelato" Margaret współpracowała z Tymkiem, polskim raperem, piosenkarzem, autorem tekstów, kompozytorem i producentem. - Ja go bardzo cenię, on bardzo dużo eksperymentuje, poszukuje i bardzo mi się to podoba, bo też mam takie podejście do muzyki - ocenia wokalistka. - Nie chcę powtarzać siebie, by nie robić tego, co już się robiło, co się sprzedaje, a wychodzić ze swej strefy komfortu i cały czas próbować. I ja, i Tymek tak działamy - dodaje. 

Współpraca między Tymkiem i Margaret była bardzo szybka. Artystka nie wyklucza dalszych prac, choć do prac nad kolejną płytą, albumem długogrającym odnosi się z dystansem. - Robienie epki bardzo mi się podoba. Praca nad płytą wydaje się taka "heavy". Epki są lekkie, podobają mi się - zdradza. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Margaret

Data emisji: 08.07.2021

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Historie zapomnianych artystek - sztuka kobiet z Chorwacji, Łotwy, Słowenii i Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 21:50
W ramach europejskiego projektu badawczego Not Yet Written Stories: Women Artists' Archives Online grupa kuratorów z warszawskiej ASP podąża śladami zapomnianych biografii artystek, próbując zbadać ich losy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamil Kowalski "Chcę, żeby ludzie poznawali mnie i moją muzykę"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 21:45
Kamil Kowalski tworzy muzykę alternatywną, której siłą jest prawda i emocjonalny przekaz. Jako indywidualista, chodzi własnymi ścieżkami i udowadnia, że ciężką pracą można osiągnąć sukces. Właśnie pojawił się jego singiel "Cień".
rozwiń zwiń