Polecamy książki: Christine Hickey Dwyer  "Wąski pas lądu"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 11:58
- Nowość irlandzkiej powieściopisarki to fabularyzowana biografia Edwarda Hoppera - jednego z największych malarzy XX wieku. To także literacki portret Ameryki lat 50. XX wieku oraz poruszająca opowieść o smutku, samotności, ale i nadziei - mówiła Kinga Michalska. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Chamille White/Shutterstock

shutterstock statek żagle 1200.jpg
Polecamy książki. "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona

"Wąski pasa lądu" to historia nieco biograficzna. - Głównymi bohaterami są artyści: Edward Hopper i jego żona, a autorka pokazuje w swojej książce urywki z ich życia: bardzo trudnej relacji, pokazanej na tle sielskiego irlandzkiego krajobrazu w czasie wakacji - podkreślała Kinga Michalska. - Do miejsca, gdzie przebywają nasi bohaterowie przyjeżdża 10-letni chłopiec z Europy, ocalały z obozu koncentracyjnego. Rodzi się tu niezwykła przyjaźń, a my obserwujemy środowisko artystyczne.

Posłuchaj
08:45 czwórka michalska 2021_07_20-11-37-27.mp3 O książce Christine Hickey Dwyer  "Wąski pas lądu" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

W tej książce pokazana jest również Ameryka lat 50. ubiegłego stulecia. - Mamy tu pozornie taki prawdziwy amerykański sen. To jednak lukrowany obraz ludzi, którzy starają się zapomnieć o wojennych. Ma toteż być nowy początek dla takich osób jak Michael, który po koszmarze obozu ma tu znaleźć nową rodzinę i nowe życie. Okazuje się, że to nie jest takie proste - mówiła Kinga Michalska. Jak podkreślała, Christine Hickey Dwyer udało się w słowach oddać klimat obrazów Edwarda Hoppera. - Jest tu nostalgia, sceny pozornie nic nie znaczące, dialogi, rozmowy, z których pozornie nic nie wynika. Potem okazuje się, że między słowami czai się dramat ludzi, którzy nie potrafią się porozumieć, ani odnaleźć samych siebie - mówiła gość Czwórki. - Sam Hopper pokazany jest jako człowiek zmęczony rzeczywistością, który wciąż poszukuje inspiracji, właściwego odcienia błękitu.  

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Czytaj także:

Christine Hickey Dwyer jest m.in. dramaturgiem, jednak w Polsce autorkę kojarzyć możemy głównie z powieści "Pleciuga". - Hickey umieściła tam wątki ze swojego życia, m.in. rozpad jej małżeństwa z perspektywy jej dziecka, czy problemy alkoholowe w rodzinie - mówiła Kinga Michalska. Jednak krytycy podkreślali, że humor to duży atut tej autorki. Doskonały zmysł obserwacji pozwala jej jednak sięgać po różne tematy. 

ZOBACZ WIĘCEJ Zło we mnie, czyli "Dziewczyna we mgle" Donato Carrisiego. Mówi Kinga Michalska >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 20.07.2020

Godzina emisji: 11:40

 kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń