Targi Plakatu wracają w realu i online

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 12:14
Targi Plakatu to miejsce spotkań dobrego dizajnu z jego odbiorcami i twórcami jednocześnie. Po raz pierwszy impreza odbyła się w 2012 roku i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Zobacz
shutterstock tintin1200.jpg
Galerie świata: Tintin w Singapurze, lustra i ciuchy w Nowym Jorku

W pierwszych Targach Plakatu brali udział głównie znajomi ilustratorów, którzy chcieli kupić kolekcjonerskie egzemplarze plakatów ich autorstwa. Z małej, kameralnej imprezy zrodziły się cykliczne spotkania, które kilka lat później przeniosły się z Krakowa do Warszawy i zaczęły gromadzić wokół siebie tysiące fanów plakatów i wielkoformatowych ilustracji.

Posłuchaj
11:46 czwórka stacja kultura 20.09.2021 targi plakatu.mp3 Na Targi Plakatu zaprasza Karolina Kiepas (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Targi Plakatu Jesień 2021 po prawie 2 latach przerwy wracają do Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie. To największe święto plakatu w Polsce - podkreślają organizatorzy. - Zainteresowanie Targami Plakatu było ogromne od samego początku. To nas bardzo pozytywnie zaskoczyło - mówi Karolina Kiepas, współorganizatorka wydarzenia. 

2020 rok pokrzyżował plany organizatorów Targów, a dla polskiego plakatu był trudny, ale ciekawy. - Odbyło się kilka ciekawych konkursów na plakat na temat pandemii czy o trudnościach z jakimi mierzy się społeczeństwo, w tych dziwnych czasach - mówi gość Kasi Dydo. - Plakat też przeniósł się do internetu, promował wydarzenia w sieci - dodaje. 

Miastomovie.jpg
Miasto - główny bohater MiastoMOVIE

Karolina Kiepas zauważa, że plakat nie pełni już tak ważnej roli, jak kilkadziesiąt lat temu, ale nadal są wydarzenia, instytucje kultury, prywatne inicjatywy, inicjatywy społeczne, które chcą być promowane w estetyczny sposób, a tym samym wspierać młodych twórców. 

- Obserwujemy też "wybuch" plakatów podejmujących temat "work-life-balance", pracy z domu, pracy zdalnej. Artyści często podchodzą do tego w humorystyczny sposób - mówi gość Czwórki. - Artyści są elastyczni, bardzo dobrze przystosowują się do sytuacji i komentują ją zgodnie z tym, co widzą - dodaje. 

Targi Plakatu są od lat wyjątkowym czasem by o plakacie rozmawiać. 

Plakat odpowiada na zmiany, komentuje rzeczywistość, nie jest już propagandowy, manifestuje poglądy i wyraża ulubioną estetykę. Jest formą wyrazu siebie Karolina Kiepas

25 września wśród ogromna prac wystawionych na Targach plakatów spotkamy te stworzone przez znanych i utytułowanych ilustratorów. Paweł Jońca, Jakub Zasada, Paula Dudek. Bartek Kosowski, Justyna Frąckiewicz, Dawid Ryski, Maciek Wolański, Maciek Polak Paulina Adamowska nie tylko zaprezentują swe prace, ale będą też obecni w Domu Braci Jabłkowskich, co stwarza okazję do wyjątkowych rozmów. 

Czytaj także:

Targom Plakatu towarzyszy platforma internetowa, na której można kupić plakaty, które nam się  podobają, ale też zapisać się na interesujące webinary, których cykl odbędzie się w dniach 7-9 października. 

Czwórka jest patronem medialnym imprezy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karolina Kiepas (współorganizatorka Targów Plakatu)

Data emisji: 20.09.2021

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Warszawiacy początku XXI wieku w obiektywie Mikołaja Grynberga

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:18
- Mikołaj Grynberg jest specjalistą od fotografowania ludzi, to robi fenomenalnie - mówi Ewa Nowak-Mitura, kurator wystawy "Warszawiacy. Fotografie Mikołaja Grynberga". - Ze względu na profil naszego muzeum, Muzeum Warszawy, wybraliśmy portrety warszawiaków - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stop Calling Me Murzyn" - zdjęcie, które zmienia rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 12:13
Gdy 10-letnia Bianka Nwolisa w czerwcu 2020 roku wyszła na ulice Warszawy z banerem "Stop Calling Me Murzyn" ("nie nazywaj mnie: Murzyn") dodała odwagi ciemnoskórym Polakom, by mówili o swoich uczuciach. Rafał Milach, który sfotografował dziewczynkę, pomógł wzmocnić i rozpowszechnić jej przekaz. Jego zdjęcie, związaną z nim historię i dyskusję można poznać na wystawie w Galerii Jednostka.
rozwiń zwiń