Łódź Young Fashion 2021 - szansa dla młodych projektantów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 15:32
W dniach 21-23 października odbędzie się Łódź Young Fashion 2021 - wydarzenie skierowane do środowiska młodych projektantów mody z całego świata. - W tym roku startujemy w nowej formule, z nowymi konkursami i aktywnościami - mówi w Czwórce Michał Szulc dyrektor kreatywny Łódź Young Fashion.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/CatwalkPhotos

- Pod wieloma względami formuła jest odświeżona, począwszy od hasła Young for Young, które przyświeca wszystkim wydarzeniom, ale zmieniamy też formułę większości wydarzeń. To premierowa odsłona tego, co się wydarzy w Łodzi - mówi gość audycji. - Większość wydarzeń jeszcze jest trzymana w tajemnicy, chociaż już pojawiają się zapowiedzi tego, co będzie. Łódź Young Fashion współtworzona jest przez miasto Łódź i Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.


Posłuchaj
14:50 Czwórka/Stacja Kultura - Łódź Young Fashion 22.09.2021.mp3 O Łodź Young Fashion opowiada dyrektor kreatywny Michał Szulc (Stacja Kultura/Czwórka)

 

A jakich atrakcji możemy się spodziewać? Jak zwykle odbędzie się Gala Dyplomowa ASP, czyli przeglądy najlepszych dyplomów projektowych z Instytutu Ubioru. Prace można będzie obejrzeć w Centrum Promocji Mody ASP, ale również w streamingu. Największą nowością jest formuła konkursu "Złota Nitka 2021". To konkurs, który od 30 lat funkcjonuje w Polsce i wykreował największe gwiazdy polskiej mody.

- "Złota Nitka" odbędzie się w tym roku w odświeżonej i młodzieżowej formule, bo konkurs będzie nagrywany z Waldkiem Szymkowiakiem, który reżyserował takie pokazy jak Dolce i Gabbana, Stella McCartney - opowiada gość audycji. - Zobaczymy tam 15 kolekcji, natomiast premiera "Złotej Nitki" przewidziana jest na 22 października. Tym razem nie w zamkniętej przestrzeni i przy ograniczonej publiczności, ale konkurs będziemy oglądać na budynkach w centrum Łodzi, więc zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


Facebook/Łódź Young Fashion 2021


wrona będzie głośno 1200 e jpg.jpg
Kolorowy wulkan/ O wizerunku scenicznym WronyW ramach wydarzenia odbędzie się również pierwszy Międzynarodowy Konkurs Fashion Film Festival. To propozycja skierowana do wszystkich twórców ubioru, którzy prezentują swoje projekty w formacie filmowym. Przygotowany został z myślą o promowaniu młodych talentów i ułatwianiu startu zawodowego studentom i absolwentom kierunków związanych z projektowaniem mody.

- Zawsze mieliśmy konkurs główny, który był konkursem międzynarodowym Łódź Young Fashion Award i on skupiał projektantów z całego świata i zastanawialiśmy się, jak możemy zmienić formułę, utrzymując nagrodę główną i tę międzynarodowość całego wydarzenia - tłumaczy Michał Szulc. - Wymyśliliśmy, że jeżeli "Złota Nitka" ma być zrealizowana w formie filmu, a film w ciągu ostatniego roku, materiały filmowe w modzie stały się równoważne z pokazami, to stwierdziliśmy, że trzeba zrobić przegląd takich materiałów filmowych i zobaczyć, jak młodzi projektanci radzą sobie z taką inną formułą niż światło, pokaz i modelka. Tak narodził się Fashion Film Festival, do którego ciągle zapraszamy.


Facebook/Łódź Young Fashion 202


Zgłoszenia można wysyłać jeszcze do 30 września, a warunkiem jest limit wiekowy 30 lat, ponieważ konkursy są skierowane do młodych, a do wygrania jest nagroda główna w wysokości 5 tys. EU. Łódź Young Fashion to również planowane panele dyskusyjne zarówno w internecie jak i w realu. Jak jednak mówi gość audycji, ostateczna formuła spotkań uzależniona jest od sytuacji pandemicznej. - Wydarzeniu również będą towarzyszyć wystawy młodych projektantów oraz przegląd młodych niepokornych projektantów z Instytutu Ubioru - dodaje rozmówca Kasi Dydo. - Nie będą to dyplomy, tylko realizacje semestralne - czyli eksperymentalne. Wystawy otwierają się na początku października.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Michał Szulc (Dyrektor Instytutu Ubioru ASP w Łodzi, dyrektor kreatywny Łodź Young Fashion) 

Data emisji: 22.09.2021

Godzina emisji: 11.14

aw


Czytaj także

Odpowiedzialna i przyjazna Ziemi moda. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:32
- W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży odzieżowej w Polsce, widać zmianę nastawienia m.in. w kwestiach eksploatacji przez świat mody zwierząt. Wiele osób działa na rzecz etyki i empatii - mówiła dr Magdalena Płonka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Design 32 - Najlepsze Dyplomy Projektowe po raz 11. w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 13:30
- To jest konkurs, na który czekają absolwenci uczelni artystycznych przez cały rok. To 32 prace najlepszych z najlepszych, wybranych spośród 8 uczelni artystycznych - mówi Adrian Chorębała z Ronda Sztuki. - Jest to jedyny taki konkurs w Polsce, który pokazuje, czym projektowanie jest dzisiaj, jak go uczą na polskich uczelniach i co z tego wynika.
rozwiń zwiń