Festiwal InlanDimensions - międzykulturowe imperium

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 13:14
InlanDimensions International Arts Festival to pomost, który łączy kultury Europy i Azji. I choć w centrum zainteresowania organizatorów imprezy znajduje się sztuka od powojennej do postmodernistycznej, festiwal nie zrywa z tradycją, podkreślając jej przemiany i wpływ na sztukę współczesną.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixeljoy/Shutterstock.com

Zobacz
tokio japonia ulica 1200.jpg
Nie tylko sushi i ryż. Gotuj tak, jak mieszkańcy Tokio

- Mając 20 lat i będąc stypendystą rządu japońskiego, po raz pierwszy zetknąłem się z japońskim teatrem awangardowym z lat 60. i 70. i ze spadkobiercami tego nurtu - wspomina Nikodem Karolak, dyrektor artystyczny festiwalu. - Byłem tym tak zafascynowany, że obiecałem artystom, że jeśli w przyszłości uda mi się zostać kuratorem festiwalowym, to na pewno zaproszę ich na występy do Polski. Cieszę się, że udało mi się dotrzymać słowa.

Posłuchaj
11:49 CZWÓRKA Stacja Kultura - festiwal 23.09.2021.mp3 Co w programie InlanDimensions International Arts Festival 2021? (Stacja Kultura/Czwórka)

Zobacz
szanghaj dziewczyna chiny F 1200.jpg
Podróż przez chińskie prowincje

Pierwszy festiwal odbył się w 2019 roku i szybko zyskał status największego interdyscyplinarnego festiwalu w Europie Środkowej, który odrzuca podział na Europę i Azję. - Chcemy pokazać, że jeśli chodzi o sztukę, to te różne kultury przenikały się od zarania dziejów. Trudno jest mówić o klasycznym teatrze azjatyckim, bo Azja jest na to zbyt różnorodna - tłumaczy gość Czwórki. - Na festiwalu pokazujemy też, jak duży wpływ na współczesne kino Japonii i Hongkongu miały film i teatr z Europy. 

Posłuchaj także:

Icosahedron to wielościan o dwudziestu ścianach i jedna z pięciu brył platońskich, która symbolizuje harmonię w procesie tworzenia, zwiększając swobodę ekspresji, przepływ kreatywności i połączenie z Kosmosem Nikodem Karolak

Tegoroczna odsłona InlanDimensions International Arts Festival odbędzie się w dniach od 24 września do 19 października w Warszawie, a jej hasło brzmi "Struktura Icosahedronu". - W programie znalazły się m.in. spektakle teatralne w wykonaniu takich zespołów, jak m.in. Zuni Icosahedron, Tang Shu-wing Theatre Studio oraz Theatre Company KAKUSHINHAN, a także kilkadziesiąt filmów z Japonii i Hongkongu, podzielonych na sześć sekcji - w tym "Współczesne kino Japonii i Hongkongu" oraz "Kino młodych japońskich reżyserek". Zaplanowaliśmy także retrospektywę twórczości Inoue Umetsug - wymienia rozmówca Kasi Dydo. Festiwal zakończy koncert jednej z najbardziej wszechstronnych oraz utalentowanych wykonawczyń gatunku muzycznego indie folk - Aoby Ichiko.

Ichiko Aoba - Porcelain (Official Music Video) / Ichiko Aoba

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Nikodem Karolak (dyrektor artystyczny festiwalu)

Data emisji: 23.09.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA Kasia Dydo

Czytaj także

Azja, origami, "Parasite" i czerwony dywan, czyli Festiwal Pięciu Smaków

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 13:29
25 listopada ruszy internetowa odsłona festiwalu. Tym razem, zgodnie z dalekowschodnim kalendarzem lunarnym, patronuje jej Metalowy Szczur. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

TIFF Festival. Święto fotografii we wrocławskich galeriach

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:38
TIFF Festival to, obok Miesiąca Fotografii w Krakowie i łódzkiego Fotofestiwalu, jedno z ważniejszych wydarzeń na mapie polskich imprez poświęconych fotografii. Od 2011 roku corocznie odbywa się we Wrocławiu, a tegoroczna odsłona, która wystartowała 3 września, potrwa do 3 października.
rozwiń zwiń