"Opowieści niesamowite" Edgara Allana Poe w Czwórce - za nami ostatni odcinek

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 10:54
Amerykański poeta i pisarz Edgar Allan Poe to jeden z najważniejszych twórców literatury XIX wieku oraz ojciec literatury kryminalnej. Przez cały styczeń, od poniedziałku do piątku o godz. 10.45, w Czwórce słyszymy jego "Opowieści niesamowite" w interpretacji Michała Mikołajczaka. 
Michał Mikołajczak podczas nagrań w studio Polskiego Radia.
Michał Mikołajczak podczas nagrań w studio Polskiego Radia.Foto: Wojciech Kusiński/PR

Edgar Allan Poe to twórca znany wszystkim fanom dobrego kryminału i powieści grozy. Ten urodzony w Bostonie w 1809 roku poeta, nowelista, krytyk literacki, redaktor i pisarz, uznawany jest za ojca noweli kryminalnej. W swojej twórczości odnosił się do wątków fantastyki, horroru, ocierał o okultyzm, umiejętnie tworząc atmosferę niepokoju, wciągał czytelnika w mroczy świat. Był twórcą pierwszej w literaturze postaci detektywa - C. Auguste’a Dupina.

Jego twórczość inspirowała innych pisarzy, między innymi Baudelaire’a, Dostojewskiego, Meyrinka, de Quinceya, Bierce’a, czy Huysmansa. Poezja i proza Edgara Allana Poe doczekała się wielu przekładów na język polski. Jego dzieła tłumaczyło wielu wybitnych literatów, jak np. Stanisław Wyrzykowski, Antoni Lange, Bolesław Leśmian, Tadeusz Miciński czy Zenon Przesmycki.

Od półtora wieku "Opowieści niesamowite" cieszą się niesłabnącą popularnością. Romantyczna bujność wyobraźni w połączeniu z realistyczną dokładnością szczegółu składają się na znamienny dla utworów tego pisarza nastrój niesamowitości i grozy. W Czwórce prozę Edgara Allana Poe będzie czytać aktor Teatru Współczesnego w Warszawie Michał Mikołajczak. Emisja w "Stacji Kultura" do 31 stycznia 2022 roku, kolejnych fragmentów możecie słuchać od poniedziałku do piątku, po godz. 10.45. 

*

Dotychczas w "Stacji kultura" pojawiały się fragmenty lektur szkolnych i powieści, które czytają znani aktorzy. W grudniu usłyszeliśmy "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza w interpretacji Jakuba Kordasa. W listopadzie "Kronikę wypadków miłosnych" czytał Grzegorz Kwiecień, aktor Teatru Narodowego w Warszawie, a w październiku opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza "Panny z wilka" można było usłyszeć w interpretacji Justyny Kowalskiej, laureatki nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.


POSŁUCHAJ WIĘCEJ Radiopowieść w Czwórce >>>

***

Na emisję wybranych fragmentów zapraszamy przez cały miesiąc, od 3 do 31 stycznia po godz. 10.45 w audycji "Stacja kultura"

aw/kul

Czytaj także

Koniec trylogii "Ukryta sieć". Co wymyślił pisarz Jakub Szamałek?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 16:15
- Studiowałem archeologię, a piszę kryminały o cyberprzestępcach - śmieje się Jakub Szamałek. - Wydaje mi się, że dzięki temu, że nie jestem specem od nowych technologii, stworzyłem "przyswajalną" dla czytelnika opowieść.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po jakie lektury sięgaliśmy w 2021 roku? Najpopularniejsze tytuły

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 11:58
"Sontag: życie i twórczość", "Mistrzowie. Spotkania z Twórcami" czy "Mexican gothic"? - W tym roku na rynku pojawiły się ciekawe dokumenty, ale także świetna literatura kryminalna, fantasy i powieści dla młodzieży - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń