Opolska wyspa Pasieka - historia, przyroda i sztuka na festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 13:43
Jedną z najpiękniejszych dzielnic Opola jest wyspa Pasieka. Nic więc dziwnego, że doczekała się ona własnego festiwalu. Warsztaty, wykłady, spacery, wystawy, rezydencje artystyczne - to atrakcje, które spotkają lokalni mieszkańcy i turyści. 
Opole
OpoleFoto: Pixabay

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu stworzyła Festiwal Wyspy Pasieki, projekt skupiony wokół historii, przyrody, sztuki i relacji społecznych. Jednym z kluczowych działań będzie produkcja mapy o tematyce historyczno-przyrodniczej, ukazującej najważniejsze miejsca na Pasiece. 

- Mówimy o wyspie z bardzo różnych stron, o tym, jak się zmieniała, jak stanowiła element natury, ale też o tym, jak stała się miejscem, na którym rodziła się sztuka i kultura - mówi Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. 

Organizatorzy Festiwalu Wyspy Pasieki mają już za sobą projekt skupiony w centrum Opola, okolicach placu Teatralnego. - Chcemy w tym roku kontynuować ten projekt i zapoznać się z kolejną dzielnicą - postawiliśmy na najpiękniejszą dzielnicę Opola - wyspę Pasiekę - opowiada Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka projektu Festiwal Wyspy Pasieki. 

Wyspa znajduje się na Odrze. Z nią związana jest historia osadnictwa w Opolu. - Tam znajdowała się osada, gród. Potem miast przeniosło się na drugi brzeg, a w tym miejscu powstał zamek książęcy - przypomina rozmówczyni Oli Opali. - To miejsce o niezwykłej historii, ale interesujące też przyrodniczo - dodaje. - Pasieka podzielona jest na piękne kwartały, po których można spacerować, obserwować stare drzewa i ogródki. Ma bardzo kameralny charakter - uzupełnia Agnieszka Dela-Kropiowska. 

Festiwal Wyspy Pasieki to projekt zaplanowany na kilka miesięcy. W kwietniu organizatorzy zapraszają gości do wejścia w świat historii i urbanistyki wyspy. Na maj zaplanowano analizy aktualnych problemów mieszkańców poprzez działania w dziedzinie sztuki współczesnej. Czerwiec ma być czasem przyrodniczych spacerów po tym terenie, a całe wakacje przeznaczone są na nagrywanie historii mówionej. 


Posłuchaj
04:37 czwórka stacja kultura 20.04.2022.mp3 Festiwal Wyspy Pasieki - organizatorki opowiadają o jego atrakcjach (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- W kwietniu zaplanowaliśmy dwa spotkania dotyczące architektury wyspy Pasieki. Jedno z nich to spacer śladami architektury dwudziestolecia międzywojennego, drugie to wykład ma temat architektury historyzującej na Pasiece, opowieść o budynkach, których już nie ma - zaprasza kuratorka. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 10.38

pj

Czytaj także

Muzyka z natury. Twórczość Michała Zygmunta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 13:30
Michał Zygmunt jest muzykiem i kompozytorem, który od lat wędruje po najdzikszych i najbardziej niedostępnych ostojach polskiej przyrody w poszukiwaniu naturalnych dźwięków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biomimikra. Jak natura inspiruje artystów?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 15:00
Poidełka dla owadów, domki dla trzmieli, hotel dla pszczół, łapacze deszczu i powietrzna katarynka - to prace studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, które można oglądać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń